Büyükşehirin Toprağını Tanı projesinden 1700 çiftçi faydalandı – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirin Toprağını Tanı projesinden 1700 çiftçi...

Büyükşehirin Toprağını Tanı projesinden 1700 çiftçi faydalandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Ağustos 2023 Pazartesi - 11:04Güncelleme: 28 Ağustos 2023 Pazartesi - 11:05
Büyükşehirin Toprağını Tanı projesinden 1700 çiftçi faydalandı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Toprağını Tanı” projesinden 1700 çiftçinin yararlandığı açıklandı.

Üreticilerin daha kaliteli ve verimli ürün elde etmesine destek sağlamak hedefiyle Denizli Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl başlattığı Toprağını Tanı projesi sürüyor. Proje kapsamında toprak analizinin teşvik edilmesi, toprak analizine dayalı gübreleme programlarının yaygınlaştırılması, güvenli gıda üretiminin devamlılığı ile toprak-su kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesi amacıyla üreticilere yüzde 75 hibe de veriliyor.

 

BİN 700 ÜRETİCİ YARARLANDI

Projeden bir yıl içerisinde 1700 çiftçi faydalanırken, üreticilerin yapılan analizin ardından arazilerin gübre ihtiyaç oranı, toprak besin maddesi eksikliği ve hangi cins gübrelemenin yapılması gibi verilerin tespit edildiği kaydedildi. Proje ile üreticilerin ihtiyaçtan fazla gübreleme yapmasının önüne geçildiği, üretim maliyetlerinin düştüğü, güvenilir sağlıklı gıda üretim ve tüketiminin teşvik edildiği, ürünlerde kalite ve verim artışı olduğu görüldüğü ifade edildi.

Haberin DevamıReklam
BAŞVURULAR İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİNE

Toprağını Tanı projesine başvurmak isteyenlerin İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiği kaydedilirken, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da bilinçli tarım yapmanın önemine değindi.

“PROJEMİZ İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR”

Daha kaliteli ve verimli ürün için üreticilerin arazilerinin toprak yapısını bilmesi ve bunun için de mutlaka toprak analizlerini yaptırmaları gerektiğini söyleyen Zolan, “Bugüne kadar 50’nin üzerinde çiftçi ve üreticilere nefes aldıracak proje hayata geçirdik. Toprağını Tanı projemiz de çiftçilerimizden yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Arazisinde analiz yaptıran çiftçilerimiz bilimsel veriler ışığında hem daha kaliteli ve verimli ürün elde ediyor, hem de üretim maliyetleri düşüyor. Allahım bereketli ürünler versin. Çiftçimizin, üreten insanımızın her zaman yanındayız” dedi.