Denizli Büyükşehir Belediyesinin borcu 893 milyon lira – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Büyükşehir Belediyesinin borcu 893 milyon...

Denizli Büyükşehir Belediyesinin borcu 893 milyon lira

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 17 Mayıs 2022 Salı - 09:39Güncelleme: 17 Mayıs 2022 Salı - 09:39
Denizli Büyükşehir Belediyesinin borcu 893 milyon lira

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılı sonu itibariyle borcunun 893 milyon lira olduğu açıklandı. Muhalefetten borçlara ilişkin eleştirilere Başkan Osman Zolan, “limitleri aşma söz konusu değil” yanıtını verdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı kesin hesabı, idare taşınır mal yönetimi ayrıntılı hesap cetveli ve idare taşınır mal yönetim hesabı icmal cetvelleri, meclisin mayıs ayı toplantıları ikinci birleşiminde görüşüldü.

KEYSAN’DAN DÖVİZ BORÇLARI ELEŞTİRİSİ

CHP Grup Başkanvekili Himmet Keysan, hesaplarla ilgili yaptığı konuşmada, giderlerde yüzde 6 düşüş sağlanması için teşekkür ettiklerini, ancak kur farkından dolayı dövize endeksli borçlarda artış görüldüğünü söyledi.

Su konusunda tasarruf edilmesini isteyen Keysan, refüjler ile park ve bahçelerde az suya ihtiyaç duyan çiçek ve bitkilerin tercih edilmesini istedi.

ÇİZMECİ, GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK ÖNERDİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Uğur Çizmecioğlu ise, borçlar konusuna değinerek, “Borçlanma gereksiniminizi biliyoruz. Hizmet için borçlanıyorsunuz, bu noktada haklısınız. Ama aynı zamanda haksızsınız. 2021 yılı borçlanma 195 milyon lira. Tahsil edilemeyen alacaklar ise 186 milyon lira. Alacakları tahsil etseniz kredi kullanmayacaksınız. Borçlanmadan da belediye yönetilebilir” dedi.

“Gönüllü itfaiyecilik” önerisinde de bulunan Çizmecioğlu, 13 milyon lira itfaiye gideri göründüğünü, birçok ülkede uygulanan gönüllü itfaiyeciliğin Denizli’de de hayata geçirilmesiyle bu konuda önemli bir tasarruf sağlanabileceğini ifade etti.

ZOLAN: BORÇ LİMİTİ AŞILMADI

Haberin DevamıReklam




Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da eleştirilere yanıt verdi. Dövize endeksli borç, borçlanmayla ilgili Sayıştay raporu ve alacaklar konusunda meclis üyelerini bilgilendiren Zolan’ın şu yanıtları verdi:

● Park, bahçe refüj sulamalarında içme suyu kullanılmıyor. İncilipınar’daki kaynaktan tankerlerle su alınarak sulama yapılıyor.

● Dövizle borçlanma geçmişten gelen bir kredi. Katı atık tesisi birinci kademesi yapılırken Ali Marım döneminde kullanılmış. Bu tesis Ali Aygören döneminde hizmete alınmış ve devam etmiş. Borç dövizle alındığı için bugün ödeme döviz üzerinden devam ediyor. Devlette devamlılık esası önemlidir.

● İlbank bazı yatırımlarda hibe veriyor ve limit sonrasında kredi kullandırıyor. Sözü edilen borçlanma bu şekildedir. Ancak artış yok. Borç stoğunu eritmişiz. Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılı borcu 893 milyon lira. Borçlanma limitimiz 2,5 milyar lira. Bu rakam düşüldüğünde 1 milyar 600 milyon lira daha borçlanabiliriz. 2021 yılı için Saytay’ın borçla ilgili herhangi bir eleştirisi söz konusu değil.

● Belediye alacaklarıyla ilgili rakam bir yıllık değil, belki 50 yıllık. Hukuki takipler yapılıyor. Bunun 150 milyon lirası Büyükşehirin kuruluşu olan DESKİ’den, 35 milyon lirası da vatandaşlardan.

● İl genelinde 42 itfaiye şubemiz var. Buralarda 500 dolayında personel görev yapıyor. Gönüllü itfaiyecilik konusunun altyapısı hazır değil.