Büyükşehir Belediyesinden içme suyuna 3 milyarlık yatırım – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Belediyesinden içme suyuna 3 milyarlık...

Büyükşehir Belediyesinden içme suyuna 3 milyarlık yatırım

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Mart 2024 Pazartesi - 15:43Güncelleme: 18 Mart 2024 Pazartesi - 15:44
Büyükşehir Belediyesinden içme suyuna 3 milyarlık yatırım

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentin en büyük içme suyu deposu olan 10 bin tonluk depoyu hizmete aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 100 bin kişiye su sağlayacak depoyla birlike kente kazandırdıkları Akbaş Barajı, içme suyu arıtma tesisi, iletim hatları ve içme suyu depolarının bugünkü değeriyle toplam 3 milyar TL’ye mal olduğunu açıkladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından kente kazandırılan 10 bin tonluk içme suyu deposu düzenlenen törenle hizmete alındı. Adalet Mahallesi’nde gerçekleşen törene AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, DSİ 212. Şube Müdürü Kemal Özsoy, AK Parti Merkezefendi Belediye Başkan adayı Ekrem Başer, davetliler, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  

“BELİRLENEN SÜREÇTEN ÖNCE TAMAMLANDI”

212. Şube Müdürü Özsoy, Denizli İçme Suyu projesinin teknik detaylarını paylaşarak, Akbaş Barajı’ndan gelen suyun arıtma tesisi ve 65 kilometrelik isale hattı sonrası bugün de hizmete alınan içme suyu depolarına ulaşacağını dile getirdi. Özsoy, söz konusu tesisin iş teslim sürecinden önce tamamlandığını belirterek, emek verenlere teşekkür etti.

“DENİZLİ’Yİ DÜNYA KENTLERİ ARASINA TAŞIDIK”

Konuşmasına 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitle ile gazileri rahmet ve minnetle anarak başlayan Başkan Zolan, güzel bir işin açılışını gerçekleştirdikleri için mutluluk duyduklarını söyledi. Kentin her alanda ihtiyacına yönelik pek çok çalışmayı gerçekleştirdiklerini kaydeden Zolan, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayarak, sorunları çözerek Denizli’yi dünya kentleri arasına taşıdıklarını belirtti.

“ ESAS OLAN MİLLETE HİZMET ETMEKTİR”

DSİ ile Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğun protokol çerçevesinde kente Akbaş Barajı, İçme suyu arıtma tesisi, iletim hatları ve içme suyu depolarını içerisine alan bugünkü değeriyle toplam 3 milyar TL’ye mal olan projenin şehrin geleceğine yapılmış çok önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Zolan, konuşmasına şöyle devam etti:

“ Şehrimizin bugüne kadar tarihinde gelen, bugüne kadar yapılmış olan en büyük yatırımdır. Yatırımın büyüklüğü yanında kıymeti su arz güvenliğini sağlamasıdır. Su hayat demektir. Onun için bizler şehrimizin omurgasını oluşturan, olmazsa olmazı olan içme suyu başta olmak üzere altyapı ve birçok ulaşım noktasındaki gayretlerimizi bugüne kadar devam ettirdik. Ve esas olan millete hizmet etmektir, eser koymaktır. Ömürler gelip geçicidir. Bu görevler de gelip geçicidir. Esas olan iz bırakmaktır, eser bırakmaktır. Gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır.”

AKDERE BARAJI MÜJDESİ

Gelecekte yaşanabilecek su sıkıntısının önüne geçmek için gayret sarf etmeye devam ettiklerini ve bu konuda yeni dönemde Acıpayam’da Akdere Barajı’nı inşa etmek istediklerini ifade eden Zolan, “Akdere Barajı ile yaklaşık 3 yıldır çalışılıyor ve projesi bitti diyebiliriz. Acıpayam ve Serinhisar’ın, o havzanın içme suyunu sağlayacak, oradan su arz güvenliği sağlayacak bir yatırım olacak Akdere Barajı da 2024, en geç 2025'te inşallah inşaatı başlayacak” diye konuştu

BAŞKAN ZOLAN’A TEŞEKKÜR

Denizli Milletvekili Nilgün Ök de, Akbaş Barajı, içme suyu arıtma tesisi, iletim hatları ve içme suyu depolarının hizmete alınması için DSİ ve Başkan Zolan’a teşekkür etti. Toplam 3 milyar liralık yatırımın şehrin geleceğine atılan bir imza olduğunu söyleyen Ök, “Denizli’nin sürdürülebilir şehir olmasına dair sadece bugünü değil, geleceği de düşünen projelere imza attığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Bir Milletvekili olarak da kendisiyle gurur duyuyorum. Güneş Enerjisi santrallerinden su depolarına, parklardan ilçelerimizdeki altyapı ve üstyapıya uzanan, çiftçimize, sanayicimize dokuna bir belediye başkanı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

,

Konuşmaların ardından dualarla tesisin açılışı gerçekleştirildi. Zolan ve beraberindekiler, daha sonra tesiste bir süre incelemelerde bulundu, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

11 MAHALLEYE CAN SUYU OLACAK

Akbaş Barajı’ndan getirilip, Denizli Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden arıtılacak içme suyunu depolamak ve diğer bazı depolara dağıtmak amacıyla yapılan 10 bin ton kapasiteli içme suyu deposunun şebeke besleme alanının Hacıeyüplü, Karahasanlı, Şemikler, Yenişafak ve Gültepe Mahallelerini kapsadığı belirtildi. Ayrıca deponun Akbaş Barajı’ndan gelen suyu üst depolara terfi ederek Adalet, Bereketler, Çakmak, Selçukbey, Göveçlik, Saruhan mahallelerini de besleyeceği aktarıldı.