Denizli Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destekler sürüyor – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destekler sürüyor

Denizli Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destekler sürüyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Ocak 2024 Salı - 11:16Güncelleme: 2 Ocak 2024 Salı - 11:16
Denizli Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destekler sürüyor

Denizli Büyükşehir belediyesi, kırsal kesimde çiftçilere yönelik tarımsal desteklerini bu yıl da sürdürecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yeni yılda da tarım ve hayvancılık desteklerinin süreceğini belirterek, “Üreticinin yüzü 2024’te de Büyükşehir ile gülecek” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin gelir düzeyinin artırılması amacıyla kırsal kesimde projeler hayata geçiriyor. Tohum desteğinden bal ormanına, damızlık koç ve teke hibesinden, mera ıslahına çiftçi ve üreticinin birçok ihtiyacını karşılayan Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık desteklerine yeni yılda da devam edecek.

Bu yıl ilk olarak Denizli Seralarında Sarı-Mavi Görsel Yapışkan Tuzak, Denizli Mera Islahı, Yem Bitkilerini Geliştirme (Silajlık Mısır ve Macar Fiği Tohumu), Nohut Tohumu, Toprak Analizi Desteklenmesi, Zeytin Fidanı, Alabalık Üretim Tesislerinde Dezenfektan Kullanımı ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma Projesinin hayata geçirileceğini açıklandı.

Ayrıca, Ayva Bahçelerinde Elma İç Kurduna Karşı ve Bağ Alanlarında Salkım Güvesine Karşı Biyoteknik Mücadele Yöntemlerinin Benimsetilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında feromon tuzak desteği de verilecek.

ZEYTİNYAĞI ÜRETİM TESİSİ HİZMETE GİRDİ

Geçen yıl ise çeşitli projeler hayata geçirildi. Bunlardan birisi Beyağaç ilçesinde günlük 60 ton kapasiteli Zeytinyağı Üretim Tesisi oldu. Serinhisar ilçesinde ise Flake Üretim Tesisi yapımında son aşamaya geldi.

DTB işbirliği ile Denizli Merkez ve Çivril Lisanslı Depoculuk Tesisi inşasını sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin korkulu rüyası zararlılara karşı da örnek çalışmalara imza attı. Denizli Büyükşehir Belediyesi daha sağlıklı, kaliteli ve verimli tarımsal üretim yapılması için kimyasal ilaçlama yerine biyoteknik mücadele destekleri verdi.

Çiftçilere yönelik makine ve ekipman desteğine de büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda tohum eleme, silaj paketleme, ceviz soyma, ceviz kurutma, ceviz tasnifleme ve ilaçlama makineleri ile su tankeri, süt soğutma tankı, katı gübre dağıtma römorku ve küçükbaş hayvan yıkama makinesini üreticilerin hizmetine sundu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve DTB işbirliğinde üreticilere yüzbinlerce ceviz fidanı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, ayrıca çiftçilere sertifikalı yağlık ayçiçeği, silajlık mısır, buğday, arpa, tritikale, Macar fiği ve nohut tohumu ile zeytin fidanı destekleri verdi.

SÜT ANALİZ LABORATUVARI KURULDU

Denizli Büyükşehir Belediyesi, koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan üreticilerin sürülerinde verim ve kalitenin düşmesine engel olmak için 700 aileye toplamda 1.400 baş damızlık koç ve teke desteği verdi. BVD/MD hastalığına karşı 2.500 büyükbaş hayvan için aşı uygulaması gerçekleştiren, alabalık yetiştiren üreticilere daha sağlıklı yetiştiricilik yapmaları amacıyla 10.300 litre dezenfeksiyon desteğinde bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların mineral ihtiyacının karşılanması için toplamda 140 bin adet mineral yalama taşı verdi. Binlerce dekarlık mera ıslah çalışması için gübre desteği veren Büyükşehir Belediyesi, süt üreticisini büyük bir dertten kurtaran Süt Analiz Laboratuvarı kurdu. Çiftçilerin ürün verimini artırarak gübre maliyetlerini düşürmek için toprak analiz desteği de veren Büyükşehir Belediyesi, doludan zarar gören binlerce üreticiye verim kaybını önlemek için bakır preparat desteği sağladı.

“BİRLİKTE BAŞARMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tarım ve hayvancılığın gelişerek üreticilerin daha çok kazanması için bugüne kadar kent genelinde onlarca destek projesi hayata geçirdiklerini söyledi. Tarım ve hayvancılığa yönelik destek projelerinin 2024 yılında da artarak süreceğini kaydeden Başkan Zolan, “İnşallah çiftçi ve üreticilerimize nefes aldıracak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi. Çiftçi ve üreticilerin tüm ihtiyaç ve taleplerini yerine getirmeye gayret edeceklerini belirten Başkan Zolan, şunları söyledi: “Bir ve beraber olduğumuz sürece aşamayacağımız engel, varamayacağımız hedef yoktur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah birlikte başarmaya devam edeceğiz. Allah’ım hep beraber daha nice güzel işler yapmayı nasip etsin.”