Büyükşehir Belediyesinden Baklan’a doğal atık su arıtma tesisi – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Belediyesinden Baklan’a doğal atık su...

Büyükşehir Belediyesinden Baklan’a doğal atık su arıtma tesisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Şubat 2024 Cuma - 11:32Güncelleme: 16 Şubat 2024 Cuma - 11:32
Büyükşehir Belediyesinden Baklan’a doğal atık su arıtma tesisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Baklan ilçesinin Çataloba Mahallesi’ne doğal atıksu arıtma tesisi inşa ediyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Baklan’ın Çataloba Mahallesi’nde atık suların çevreye zarar vermeden arıtılmasını sağlanması amacıyla doğayla uyumlu arıtma tesisi yaptırıyor. Arıtma tesislerinin en büyük işletme maliyeti olarak bilinen elektrik tüketiminin bulunmadığı çevreci tesis, 4 bin 500 metrekare alana kurulacak.

Tek kademeli olarak inşa edilecek 352 kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi, günlük ortalama 30.98 metreküp suyu arıtacak. Doğal arıtma ile azot, fosfor giderici ve topoğrafyaya uygun bitkiler sayesinde atık sular yeniden tarımsal kaynaklı olarak kullanılması amaçlanıyor.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, daha yaşanabilir bir şehir için çevreci yatırımlara çok önem verdiklerini söyledi. Küçük ölçekli bölgelere yönelik kurdukları doğal atık su arıtma tesislerinin hem doğaya uyumlu olması hem de elektrik tüketimi gibi işletme maliyetlerinin bulunmaması nedeniyle çok avantajlı olduğunu kaydeden Zolan, “İnsan hayatını korumak ve geleceğimize daha yaşanabilir bir Denizli bırakmak için doğa ve çevre ile uyumlu yatırımlarımıza devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın nerede neye ihtiyacı varsa bunları gidermek için koşmaya devam edeceğiz inşallah. Tesisimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.