Büyükşehirden 14 ilçeye 240 bin zeytin fidanı – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden 14 ilçeye 240 bin zeytin...

Büyükşehirden 14 ilçeye 240 bin zeytin fidanı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Mart 2024 Cuma - 10:33Güncelleme: 1 Mart 2024 Cuma - 10:33
Büyükşehirden 14 ilçeye 240 bin zeytin fidanı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, atıl tarım alanlarında zeytin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve sertifikalı fidan kullanma alışkanlığı kazandırılması amacıyla geçen yıl başlattığı zeytin fidanı hibe projesini sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bu yıl 14 ilçede 240 bin zeytin fidanının toprakla buluşacağını, zeytin üretiminde Denizli’nin Türkiye’de ilk 10’a girmesini sağlamak olduğunu bildirdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, ilde zeytinciliğin yaygınlaştırılması ve sertifikalı fidan kullanımını teşvik amacıyla 2023’te başlattığı hibe uygulamasına devam ediyor. Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak yürütülen projede bu yıl 14 ilçede 240 bin zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirilecek. Fidanlar ücretsiz verilecek.

   

Proje kapsamında ilk zeytin fidanı dağıtım töreni Kale ilçesinde yapıldı. Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, AK Parti Kale İlçe Başkanı Yusuf Ercanlı, Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Zolan, burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimin çok değerli olduğunu ve üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirterek, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar her zaman sizlerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bizim asıl işimiz olmasa da, üretime, çiftçiye verdiğimiz değerden dolayı bu konuda desteklerimizi sürdürdük.Bugüne kadar 50 kalemin üzerinde verdiğimiz destek projeleriyle yürüyüşümüzü devam ettiriyoruz” dedi.

“HEDEF İLK 10 İL İÇİNDE OLMAK”

Pandemi süreci ile Ukrayna-Rusya Savaşı’nda gıdanın ve tarımsal üretimin hayati derecede önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını vurgulayan Başkan Zolan, “Çiftçimiz daha kaliteli ve daha çok üretmeli ki daha çok kazansın. Bu yıl Kale ilçemizde 45 bin, 14 ilçemizde ise toplamda 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacağız. Buradan elde edilen ürünler hem çiftçimize ekonomik anlamda çok büyük katkı sağlayacak hem de sağlığımıza ve çevreye katkı sağlamış olacak” diye konuştu.

Zeytin üretiminde öncü illerden olmak istediklerini belirten Zolan “Denizlimiz zeytin üretiminde Türkiye’de 13. sırada bulunuyor. İnşallah zeytin üretiminde öncelikli hedefimiz ilk 10'a girmek. Önümüzdeki birkaç ili geçtiğimizde ilk 10'a gireceğiz. Sonra tekrar beraber bir araya geleceğiz ve hedeflerimizi güncelleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÇOK HAYALLERİMİZ VAR”

Tohum desteğinden ceviz üretimine, hayvancılık desteklerinden zararlılarla mücadeleye uzanan 50’yi aşkın kalemde verdikleri desteği anlatan Başkan Zolan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yaptığımız işlerin hepsi gerçek. Şov yapmak için değil, hava atmak için değil, yapıyormuş gibi değil, sizlerin yanında samimi bir şekilde olmak için bugüne kadar çalıştık. Allah'ın izni ile sizlerin desteğiyle bu hizmetlerimize devam etmek istiyoruz. Allah hepimizin yolunu açık etsin. Biz el ele, gönül gönüle güzel işlerin altına imza atıyoruz. Bu geçtiğimiz 5 yıl pandemi, savaşlar, ekonomik dalgalanmalarda yine elimizden geleni yaptık. Ama önümüzde daha çok hayallerimiz var. Kale için hedeflerimiz var. Allah’ım bunları birlikte yapmayı nasip etsin.”

SAĞINÇ: ZEYTİN ÜRETİMİNİN MERKEZİ KALE

Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç ise, Denizli’de zeytin üretim merkezinin Kale olduğunu, Başkan Zolan’a zeytin üreticileriyle ilgili talepte bulunduğunda Büyükşehir Belediyesinin hemen çalışma başlattığını ifade ederek, emeklerinden dolayı Başkan Osman Zolan’a teşekkür etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Çınar da, bakanlığın ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla üreticilere yönelik pek çok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, desteklerinden dolayı Başkan Zolan’a teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Başkan Zolan ve beraberindekiler çiftçilere zeytin fidanlarını verdi. Başkan Zolan daha sonra Kale ilçesinde esnafı ziyaret ederek hayırlı işler diledi. Kale Ziraat Odası, Kale Esnaf ve SanatkarlarKredive Kefalet Kooperatifi’ni de ziyaret eden Başkan Zolan, vatandaşlarla da bir süre sohbet etti, gösterdikleri sıcak karşılamadan dolayı hemşehrilerine teşekkür etti.