Büyükşehir ve Kızılay iş birliğinde hayata geçirilen aşevi için açılış töreni – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir ve Kızılay iş birliğinde hayata...

Büyükşehir ve Kızılay iş birliğinde hayata geçirilen aşevi için açılış töreni

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Mart 2024 Pazartesi - 15:27Güncelleme: 11 Mart 2024 Pazartesi - 15:41
Büyükşehir ve Kızılay iş birliğinde hayata geçirilen aşevi için açılış töreni

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay iş birliğinde faaliyete geçirilen “Büyükşehir-Kızılay Aşevi” için resmi açılış töreni düzenlendi törende konuşan Başkan Osman Zolan, tesisin olası bir afet durumunda yaklaşık 50 bin kişiye yetecek yemek çıkarma kapasitesine sahip olduğunu dile getirdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay iş birliğinde geçtiğimiz yıl şubat ayında faaliyete geçen ve ilk olarak Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından kente gelen afetzedelerin sıcak yemeklerini karşılayan Büyükşehir-Kızılay Aşevi’nin açılış töreni yapıldı.

 

KURULUŞ SÜRECİNİ ANLATTI

Hürriyet Mahallesi’nde düzenlenen açılış törenine AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk Kızılayı Denetim Kurulu Başkanvekili Hüseyin Can, hayırseverler, mahalle muhtarları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ramazan ayına güzel bir işle başlıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Büyükşehir-Kızılay Aşevi’nin kuruluş sürecini anlattı, bu işin başlamasına vesile olan önceki dönem Kızılay Denizli Şube Başkanı Osman Yüceliş’e teşekkür etti. Geçtiğimiz yıl yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kente gelen afetzedelere ilk kez hizmet verdiklerini söyleyen Zolan, “Öyle bir tevafuk oldu ki sanki hesap edilmiş, sanki ona hazırlık yapılmış gibi oldu. Ve o günden bugüne Denizli'de ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın evine yemek ikramı götürülüyor” dedi.

ZOLAN’DAN HAYIRSEVERLERE TEŞEKKÜR

Zolan, sosyal hizmet anlamında ihtiyacı olan her kesime, en üst seviyede destek olma konusunda gayret ettiklerini söyledi. Binayı Kızılay ile birlikte kullandıklarını kaydeden Zolan, “Bize tahsis edilen bu binayı Kızılayımızla beraber kullanıyoruz ve aynı zamanda burada personel ve araç desteği ile Kızılayımızın da aynı şekilde desteği ile güç birliğiyle yapıyoruz. Böyle güzel bir işbirliği yapmaktan dolayı da mutluluk duyuyorum. İnşallah burada yapılan hayırlar, daha da güzellikler ortaya çıkmasını nasip edecek. Kızılayımıza bugüne kadar hizmet etmiş, yardım etmiş olan herkesten de Allah razı olsun” diye konuştu.

50 BİN KİŞİLİK YEMEK KAPASİTESİNE SAHİP

Olası bir afet durumunda yaklaşık 50 bin kişiye yetecek yemek çıkarma kapasitesi olan bir tesisi hizmete aldıklarını anlatan Zolan, şunları söyledi:

“İnşallah afet vermesin. Burada günde 50 bin kişiye yemek çıkarabilecek kapasitede bir alt yapı söz konusu. İnşallah ihtiyaç olmasın, olağanüstü bir durum olmasın ama olduğu zaman da hazır olmamız lazım. İşte bu yürüyüşte de ihtiyaç sahiplerine hep beraber koşmamız gerekiyor. Ben destek veren ve bugün burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Ramazan ayında yardımlaşma ve dayanışma ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için başta Kızılay olmak üzere tüm kurumlarla gayret edeceğiz. İnşallah bu açılışımız da buna vesile olsun. Hayırlı olsun, uğurlu olsun. İlelebet Denizli'ye, insanlarımıza hizmet etmeye devam etsin. Emek veren, bağış yapan ve katkı sağlayan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah’ım bu çabamızı kabul ve makbul eylesin inşallah.”

“TÜRKİYE’DE BU TESİS İLK ÜÇE GİRER”

Kızılay Denizli Şube Başkanı Sadık Gürsoy, Büyükşehir-Kızılay Aşevi’nin açılması için elindeki tüm imkanlarla yardımcı olan Zolan’a teşekkür ederek, “Allah razı olsun, yaptığı işlerde yolunu açık etsin. Önceki dönem şube Başkanımız Osman Yüceliş’e de teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Kızılay Denetim Kurulu Başkanvekili Hüseyin Can ise, Denizli’ye kazandırılan bu tesisin Türkiye’de ilk üçe gireceğini ifade ederek, “Gerçekten gördüğümüz manzara gözlerimizi yaşarttı. Gerçekten bu konuda gururluyuz. Aynı anda istenilirse Allah göstermesin bir afet durumunda 50 bin kişiyi aynı anda doyurabilecek bir kapasite var. Bu yüzden ayriyeten teşekkür ediyor, açılışımızın bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

ÖK’TEN ZOLAN’A TEŞEKKÜR

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök de, güzel bir işbirliği ve ortaklığı sonucu ortaya çıkan ve hayra vesile olan bir tesisin açılışını yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından tesisin açılışı dualarla gerçekleştirildi. Başkan Zolan ve beraberindekiler daha sonra Büyükşehir-Kızılay Aşevi’ni inceledi.

BÜYÜKŞEHİR-KIZILAY AŞEVİ

Denizli Büyükşehir Belediyesinin tüm araç, gereç ve modern ekipmanlarıyla faaliyete aldığı Büyükşehir-Kızılay Aşevi’nde sabahın ilk saatlerinde hazırlanmaya başlanan yemekler Denizli Büyükşehir Belediyesine ait özel araçlarla ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar ulaştırılıyor. Büyükşehir-Kızılay Aşevi’nde Denizli’de ikamet eden ihtiyaç sahibi engelli, yaşlı, yetim, öksüz, muhtaç binlerce kişinin yanında Denizli ve çevre illerdeki afetzedeler ile sosyal sorumluluk projeleri kapsamındaki muhtaçlara da yemek hizmeti verilebiliyor.