05.10.2022, Çarşamba
13 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması’nın...

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması’nın sergisi açıldı

Haber Merkezi - 13 Mayıs 2022 Cuma - 16:42 Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması’nın sergisi açıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve 53 ülkeden 485 sanatçının 967 eseri ile katıldığı 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’nın sergi ve ödül töreni yapıldı.

A- A+

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Karikatür Yarışması’nın sergisi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda açıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut ve Ömer Faruk Özer, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, Karikatürcüler Derneği Denizli Temsilcisi Mehmet Selçuk, karikatüristler ve davetliler katıldı.

Karikatürcüler Derneği Denizli Temsilcisi ve yarışmanın jüri üyesi Mehmet Selçuk, törendeki konuşmasında, yarışmaya yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Selçuk, “Kolombiya’dan Peru’ya, Amerika’dan Venezüella’ya kadar birçok ülkeden karikatür geldi. Konumuz bu sene ‘aile’ idi. Yurt içinden de çok değerli karikatürler geldi. Bir şehrin şehir olması kültür ve sanata verdiği değer ile oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ZOLAN: SANAT VE KÜLTÜRLE YOĞRULAN BİR ŞEHİR İSTİYORUZ

Gençlik yıllarından itibaren karikatüre ilgi duyduğunu belirten Zolan ise, karikatürün bir kitaba sığacak anlatımları etkili çizgiyle vurgulayıcı şekilde aktardığını, sihinlerde yer ettiğini söyledi.

Bir şehrin sadece fiziki yatırımlarla oluşmayacağını, kültür ve sanat faaliyetlerinin de büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Zolan, “Her yıl ayrı tema ile yarışma açtık. Amacımız hem şehrimizi tanıtmak, hem de insanlarımızı sanat ve kültürle tanıştırmaktı. Bu kapsamda birçok çalışma yaptık. Sanat ve kültürle yoğrulan bir şehir istiyoruz” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

Karikatür yarışmasını 2 senedir uluslararası boyuta taşıdıklarını ve çok yoğun katılım olduğunu kaydeden Zolan, şöyle devam etti:

“Yarışmamızın bu yıl teması ‘aile’ idi. Aile toplumu güçlendiren ve toplumun temel taşı bir kurum. Aile ne kadar sağlam ve güçlü olursa, şehrimiz ve ülkemiz de o kadar güçlü olur. Geleceğe daha güvenle bakarız. Yarışmamıza katılan eserlerin her biri çok kıymetliydi, emek vardı. Eser gönderen tüm sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Sanatla, kültürle şehrimizi daha ileriye götürelim.”

Konuşmanın ardından Başkan Zolan, dereceye giren sanatçılara ödüllerini verdi. Daha sonra katılımcılar hep birlikte birbirinden güzel eserlerin yer aldığı sergiyi gezdi. 100 eserin yer aldığı sergi 19 Mayıs 2022’ye kadar açık kalacak.

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER

53 ülkeden 485 sanatçının toplam 967 eser gönderdiği yarışmanın sonuçları mart ayında açıklanmıştı. Yarışmanın 18 yaş üstü kategorisinde Bursa’dan Sait Oktay’ın eseri 1’nci, İzmir’den Cemalettin Güzeloğlu’nun eseri 2’nci, İstanbul’dan Orhan Öztürk’ün eseri ise 3’ncü oldu.

Mansiyon ödüllerini ise sırasıyla Musa Gümüş (Türkiye), Bahman Jalalı Nokandeh (İran) ve M. Derhachov Oleh (Fransa) aldı.

18 yaş altı kategorisinde de Denizli’den Bahar Karaman’ın eseri 1’nci, Çorum’dan Simge Çorumlu’nun eseri 2’nci, Sinop’tan Deniz Nur Aktaş’ın eseri ise 3’ncü oldu.