06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Tarakçı Konağı, Buldan Belediyesine tahsis edilecek

Tarakçı Konağı, Buldan Belediyesine tahsis edilecek

Haber Merkezi - 16 Eylül 2020 Çarşamba - 10:40 Tarakçı Konağı, Buldan Belediyesine tahsis edilecek

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, restore ederek yeniden kente kazandırdıkları tarihi Tarakçı Konağı’nı sosyo-kültürel hizmetlerde kullanılmak üzere Buldan Belediyesine tahsis edeceklerini açıkladı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantısında, restorasyonu tamamlanan Buldan ilçesindeki Tarakçı Konağı’nın sosyo-kültürel hizmetlerde kullanılmak üzere Buldan Belediyesine tahsis edilmesi görüşüldü.

Konuyla ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tarihi bir değerin ayağa kaldırıldığını ve bunların kullanıldığı zaman anlamlı olduğunu Buldan’ın tarihi binalar açısından zengin bir ilçe olduğunu belirterek, “Tarakçı Konağı, 1930’lu yıllarda Buldan ilçemizde belediye başkanlığı yapan Talat Tarakçıoğlu’nun kaldığı ev. Bu tarihi değerimizi güzelce restore ettik ve inşallah Buldan Belediyemize tahsis edeceğiz” dedi.

Haberin DevamıReklam

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik ise, Buldan’da 250 tescilli bina olduğunu belirterek, “Buldan önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde hem bölgemiz için hem de ülkemiz için kültür mirası açısından mesafe alabilir. Başta şahsınız olmak üzere emek veren herkese şahsım ve ilçemiz adına şükranlarımı arz ediyorum, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TARAKÇI KONAĞI

Tarakçı konağı olarak bilinen konut, 1930’lu yıllarda Buldan Belediye Başkanlığı yapan Talat Tarakçıoğlu’nun dedesi Hacı Hasan tarafından yaptırıldı. 19. yüzyıl Türk konut mimarisi özellikleri taşıyan yapı, bodrum kat üzerine üç katlı olarak inşa edilmiş ve cihannüma kısmı ve iki adet bahçesi ile dikkat çekiyor. İnşasında taş ve tuğla malzemenin kullanıldığı tarihi yapıda ahşap tavan, iç sofa ve zeminde bitkisel desenlerden oluşan karo mozaik tarihi yapının güzelliğini öne çıkaran unsurlar olarak gösteriliyor.