14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Belediyesi süt analiz laboratuvarı kuracak

Büyükşehir Belediyesi süt analiz laboratuvarı kuracak

Haber Merkezi - 8 Haziran 2021 Salı - 11:26 Büyükşehir Belediyesi süt analiz laboratuvarı kuracak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, üreticiler için büyük öneme sahip süt analiz laboratuvarı kuracak. Tesisin faaliyete geçmesiyle Denizlili süt üreticisi, süt kalite analizlerini şehir dışında yaptırmaktan kurtulacak.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki süt üreticilerinin ürün kalitesinin artırılması ve ek desteklerden faydalanabilmesi için büyük öneme sahip bir yatırım için harekete geçti. Denizli Süt Üreticileri Birliği ile imzalanacak protokol ile Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki çiğ süt üretimini, kalitesini ve uygulanan hayvancılık politikalarının etkinliğini artırmak, bunun yanında çiğ süt üretiminde sürdürülebilirliği ve üretici fiyatlarında istikrarı sağlamak amacıyla süt analiz laboratuvarı kuracak.

Laboratuvarın kurulması ile ek desteklerden yararlanabilmek için süt kalite analizlerini başka şehirlerde yaptırmak zorunda kalan veya imkanı olmadığı için analizlerini şehir dışında yaptıramayan Denizlili süt üreticileri, büyük bir çileden kurtulacak. Analizlerini şehir dışında yaptıramayan küçük çaplı süt üreten işletmeler de laboratuar ile ilk defa analiz desteği alabilecek.

22 BİN İŞLETMEDEN BİNİ EK DESTEKLERDEN YARARLANIYOR

Denizli genelinde 22 bin süt üretim işletmesinin bulunduğu belirtilirken, söz konusu işletmeler içerisinden yaklaşık bin tanesinin şehir dışında süt analizlerini yaptırarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sütün kalite kriterlerine göre verilen ek desteklerden yararlanabildiği ifade edildi. Denizli Büyükşehir Belediyesinin kuracağı süt analiz laboratuvarı ile söz konusu ek desteklerden faydalanamayan 21 bin işletmenin de önünün açılacağına işaret edilirken, tesisin süt üreticileri için büyük öneme sahip olduğu vurgulandı.

“DENİZLİ SÜT ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE İLK 5’TE”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kent genelinde sanayiye arz edilen günlük ortalama süt miktarının 1.300 ton olduğunu, bu rakamla ülke genelinde ilk 5 ilin içerisinde yer aldıklarını söyledi. Zolan, Denizli’deki üretici örgütlerine üye olan süt üreticilerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sütte kalite kriterine göre yapılan destekten yararlanabilmesi için süt analizlerini yaptırmak zorunda olduğunu, ancak bunun için Denizli’de bir laboratuvarın bulunmadığını kaydetti.

Denizli’de süt analiz laboratuvarı kurmak için ihtiyaç duyulan tüm cihaz ve ekipmanları temin edeceklerini bildiren Zolan, “Şehrimizde tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımızın daha rahat, mutlu ve huzurlu yaşayabilmeleri için desteklerimiz devam ediyor. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın mutlu olması, ürünlerin değer bulması ve kaliteli üretim ülkemiz ve şehrimiz için önemli. Kurulacak laboratuvarımız şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.