15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Belediyesi, okçuluk yarışması düzenleyecek

Büyükşehir Belediyesi, okçuluk yarışması düzenleyecek

Haber Merkezi - 6 Ocak 2022 Perşembe - 12:03 Büyükşehir Belediyesi, okçuluk yarışması düzenleyecek

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 874 yıl önce Denizli’de yaşanan ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Kazıkbeli Savaşı için anma etkinlikleri hazırladı.

A- A+

Kazıkbeli Savaşı için anma etkinlikleri Cankurtaran Milli Parkı’nda düzenlenecek. 1148 yılında Alman ve Fransız ordularından oluşan Haçlı seferine karşı kazanılan zafer için düzenlenen anma etkinlikleri 2 gün sürecek. Bu kapsamda 8 Ocak Cumartesi günü saat 13.30’da Cankurtaran Milli Parkı’nda Saygı Yürüyüşü yapılacak, Kazıkbeli Savaş Kalıntıları Sergisi açılacak, okçuluk gösterisi sunulacak. Prof Dr Mithat Aydın da “Kazıkbeli Savaşı ve Sonuçları” adlı sunumda bulunacak.

Etkinliğin ikinci günürde ise, Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi’nde, Denizli Büyükşehir Belediyesi 7. İller Arası Kazıkbeli Savaşı Geleneksel Türk Okçuluğu Turnuvası düzenlenecek. Denizli, Antalya, Kütahya, Eskişehir, İzmir, Uşak, Isparta, Afyonkarahisar, Burdur, Bilecik, Bursa, Balıkesir, İstanbul ve Konya’dan 200 dolayında sporcu, yıldızlar ve gençler kategorilerinde yarışacak. Yarışmalar saat 10.00’da başlayacak.

Haberin DevamıReklam

“ECDADIMIZLA NE KADAR GURUR DUYSAK AZDIR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türk tarihinin zaferlerle dolu bir geçmişe sahip olduğunu, Denizli’nin Türk yurdu olduktan sonra düşman postalı görmediğini belirterek, etkinliklerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bize düşen görev ise bu toprakların bedelinin nerede ödendiğini hiçbir zaman unutmamak ve unutturmamaktır. Kökleri güçlü olmayan hiçbir şeyin ayakta kalamaz. İşte bu yüzden geçmişimize, tarihimize, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmalı onları yaşatmalıyız. Tarihimize yön veren ve tarihin akışını değiştiren birçok mücadele örneği sergileyen Denizlimizin değerlerini de inşallah sonsuza kadar yaşatacağız. Ben bir kez daha kutsal vatanımız için kanını döken tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”