Büyükşehir Millet Kütüphanesi açıldı – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir Millet Kütüphanesi açıldı

Büyükşehir Millet Kütüphanesi açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Şubat 2024 Cuma - 16:57Güncelleme: 2 Şubat 2024 Cuma - 16:57
Büyükşehir Millet Kütüphanesi açıldı

Pamukkale Üniversitesi Kampüsü’ndeki Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camisi ve Külliyesinde yer alan Büyükşehir Millet Kütüphanesi açıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi kente yeni bir kütüphane daha kazandırdı. İçerisinde 8 bin kitabın bulunduğu, aynı anda 250 kişiye hizmet verebilecek Büyükşehir Belediyesi Millet Kütüphanesi, düzenlenen törenle açıldı.

Törene Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, törende yaptığı konuşmada, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camisi ve Külliyesi ile Büyükşehir Millet Kütüphanesinin yapımına emek veren herkese teşekkür etti.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, böylesine önemli bir yapının hayal edenlerle ve imar edenlerle bugünkü haline geldiğini belirterek, “Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camisi ve Külliyesinde Bakanımız Nihat Zeybekci Bey’in burada çok büyük katkı ve emeği var. Abdülkadir Uslu ağabeyimiz, önceki dönem milletvekilimiz Mehmet Salih Erdoğan ağabeyimiz, merhum Sait Atıcı büyüğümüz olmak üzere hayırsever iş insanlarımızın maddi, manevi emekleri var. Kendilerinden Allah razı olsun, teşekkür ediyorum” dedi.

ZOLAN: TAŞ ÜSTÜNE TOŞ KOYMAYA DEVAM EDİYORUZ

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camisi ve Külliyesine kütüphane kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Zolan, şöyle devam etti: “Denizlimizde taş üstüne taş koymaya devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk andan itibaren bu şehrimizin sorunlarını çözerek yolumuza devam ediyoruz. Denizlimizin ve vatandaşlarımızın talebini karşılayarak birçok eseri ortaya çıkardık. Yeni talepleri karşılamayı, güzellikleri ortaya çıkarmayı Allah’ım nasip etsin. Denizlimizin yolu açık olsun.”

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Külliyesi’nin altında yer alan bölüme ne yapılması konusunda istişareler yaptıklarını kaydeden Başkan Zolan, “Gençlerimiz burada caminin gölgesinde manevi havanın içerisinde eğitimlerini yapsınlar, gelişmelerini sağlasın, içerisinde bir kafesi, ismi Büyükşehir Millet Kütüphanesi olsun diye çok kafa yorduk, hayal ettik. Allah’ım nasip etti. Allah’ımızın ilk emri ‘Oku’, Peygamberimiz diyor ki, ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Bilmek için okumak, çalışmak gerekiyor. Çocuklarımıza böyle ortamlar hazırlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HEDEF 25 BİN KİTAP”

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde Şehir Kütüphanesi, Gürbüz Azak Kütüphanesi ve Dijital Kütüphaneyi de hizmete aldıklarını hatırlatan Zolan, şunları kaydetti:

“Şehir Kütüphanemize son üç ayda 70 bin ziyaret yapıldı. O çocuklarımız bir kelime öğrenmiş olsa çok kıymetli. Büyükşehir Millet Kütüphanemizde şu anda 8 bin kitabımız var, hedefimiz 25 bin kitaba ulaşmak. İçerisi gayet nezih, özel ve toplu çalışma alanlarımız var. Ücretsiz internetimiz ve çorba ve değişik ikramlarımızda olacak. Büyükşehir Millet Kütüphanemizin şehrimize, çocuklarımıza, gençlerimize, geleceğimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Emek veren ismini sayamadığım yardımseverlerimizi, şehrimizi ileriye götürmek için bizlerle yürüyen destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Burada yetişecek gençlerimiz, şehrimizi ve ülkemizi daha ileriye götürmesine vesile olsun.”

ZEYBEKCİ’DEN GENÇLERE TAVSİYELER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci de, Büyükşehir Millet Kütüphanesi’nin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Dinimizin ilk emri ‘Oku’ Gençlerimize bakıyorum, hepimizin elinde telefon. Kitap okumanın tadı başkadır. Akşam yatmadan önce 15 dakika okuyacağınız kitap gün içerisinden sizi başka bir dünyaya, rüyaya, ülküye götürür. Bu güzel Kütüphanede çok güzel şeyler de olacak. Emeği geçen belediyemizden ve herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Zolan açılış kurdelesini protokol üyeleri ile birlikte kesti. Bir süre kütüphaneyi inceleyen Başkan Zolan ve beraberindekiler gençlerle sohbet etti.

BÜYÜKŞEHİR MİLLET KÜTÜPHANESİ

Büyükşehir Millet Kütüphanesi’nde dünya klasiklerinden, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarına, tarih ve araştırma kitaplarından, dini yayınlara, kişisel gelişim kitaplarından, çocuk kitaplarına ve Denizlili yazarların kitaplarından oluşan 8 bin adet kitap yer alıyor, yakın zamanda bu rakam 25 bine çıkarılacak. Aynı anda 250 okuyucuya hizmet verecek şekilde planlanan kütüphanede okuyucular ödünç kitap alabilecek, burada telefon ve bilgisayarlarından araştırma yapabilecek, kütüphanede yer alan kafe ikramlarından da ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek.