25.01.2021, Pazartesi
9 °C / 14 °C Denizli Hava Durumu

Büyükşehir Belediyesi, Kazıkbeli Savaşı için anma programı düzenledi

Haber Merkezi - 8 Ocak 2021 Cuma - 15:48 Büyükşehir Belediyesi, Kazıkbeli Savaşı için anma programı düzenledi

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 873 yıl önce yaşanan ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Kazıkbeli Savaşı için anma programı düzenledi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Acıpayam Dernekler Birliği, Türk Ocakları Denizli Şubesi ve Denizli Yörükleri Derneği iş birliğinde, 873 yıl önce Türklerin zaferi ile sonuçlanan ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Kazıkbeli Savaşı için anma etkinlikleri düzenledi.

Cankurtaran Honaz Milli Parkı yakınlarındaki düzenlenen programa Vali Ali Fuat Atik, Denizli milletvekilleri Nilgün Ök ve Şahin Tin, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı Prof Dr Turgut Tok ve akademisyenler katıldı.

“HAÇLI ZİHNİYETİ ŞEKİL DEĞİŞTİREREK DEVAM EDİYOR”

Şehitler için saygı yürüyüşünün yapıldığı program, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı Prof Dr Turgut Tok, 873 yıl önce yaşanan Kazıkbeli Savaşı’nı anlatarak, “Biz, bu toprakları çok sevdik ve bu topraklara kanımızı akıttık. Bugün haçlı zihniyeti hala devam ediyor. Bu zihniyetin şekil değiştirdiğini ama hala devam ettiğini söylemek istiyorum ve atalarımızı bir kez daha saygı ile anıyorum” dedi.

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mithat Aydın ise, Kazıkbeli ve Miryokefalon savaşlarının vatanı kurtarma savaşları olduğunu, benzerlerinin Anafartalar ve Büyük Taarruz ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiğini söyledi.

ZOLAN: KÖKLERİ OLMAYAN HİÇBİR ŞEY AYAKTA KALAMAZ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, vatan aşkı için can veren tüm şehitler ve gazileri minnet ve rahmetle andığını söyledi. Milletçe sorumluk taşıdıklarını kaydeden Başkan Zolan, şöyle devam etti:

“Bize düşen bu toprakların bedelini bilmektir. Bedelinin nerede ödendiğini hiçbir zaman unutmamaktır. Bu topraklar verilen kanlarla vatan yapılmıştır. Geçmişini bilmeyen geleceğini belirleyemez. Kökleri olmayan hiçbir şey ayakta kalamaz. Bu noktada geçmişimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Denizlimizde tarihimize yön veren ve tarihin akışını değiştiren atalarımızın verdiği birçok mücadele var. Bugün burada Kazıkbeli savaşını anıyoruz. Miryokefalon var, Çanakkale’de 2 bin 500’ün üzerinde Denizlili şehidimiz var, 15 Mayısta Müftü Ahmet Hulisi Efendi’nin Kurtuluş Savaşı için yakmış olduğu kıvılcım var. Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz şehitler var. Bunları gelecek nesillere aktarmak bizim birinci vazifemiz. “

Kazıkbeli Zaferi’nin önemini de vurgulayan Zolan, “Tarih farklı olsa da haçlı zihniyeti şekil değiştirerek devam etti ve etmeye devam ediyor. Bize düşen geçmişi iyi inceleyip, bugün tedbirlerimizi almaktır. Birbirimize sahip çıkmak, bu vatan bizimdir diyebilmektir. Bu tür etkinlikler geçmişimizi geleceğimize aktarmak için önemlidir. Ecdadımızı hayırla yad ediyorum. Mekanları cennet olsun” diye konuştu.

TİN: BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE OLMALIYIZ

Kazıkbeli Savaşı’nın herkese anlatmanın, gelecek kuşaklara iletmenin büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Şahin Tin, “Bugün burada Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde, hocalarımızın değerli katkılarıyla Kazıkbeli Savaşı’nın yıl dönümünü kutluyoruz. Bu savaşı gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bu toprakların bedelinin nasıl ödendiğini anlatmak için buradayız. Belki de bir çok kişi bu savaşı bilmiyor. Öğrenmek, öğretmek ve minnettarlığımızı göstermeliyiz. Bugün de aynı mücadeleyi vererek haçlı zihniyetini yenerek bunu göstermek zorundayız. Onlar kanlarını, canlarını bizim için akıttı. Biz de bu toprakları canımız ve kanımız pahasına korumakla görevliyiz. Hep beraber birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım” diye konuştu.

ATİK: BU TOPRAKLAR SONSUZA KADAR BİZİM

Denizli Valisi Ali Fuat Atik ise, tarihin tozlu sayfaları arasından çıkarılan bu şanlı zaferin gelecek kuşaklara aktarmak adına kalıcı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, etkinliğe emek veren herkese teşekkür etti. Atik, “Biz bu savaşlarımıza, bu zaferlerimize sahip çıkıp bunları gelecek nesillere aktarıp, bedelini ödeyerek elde ettiğimiz ülkemizi gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Binlerce şehit verdik, bir toprak parçasına vatan demek için toprak parçasının bedelinin ödenmesi lazım. Biz de Türk milleti olarak bu bedeli ödedik. Bu topraklar sonsuza kadar bizim. Bu toprakları geri almak için çok denediler ama başaramadılar, başaramayacaklar ” ifadelerini kullandı.

Öte yandan protokol üyeleri anma programı kapsamında ressam Orhun Kara tarafından hazırlanan Kazıkbeli Savaşı ve Türk tarihine damga vurmuş olayları anlatan resim sergisini de gezerek, eserler hakkında bilgi aldı.