Büyükşehir, katı atık bertaraf tesisinin kapasitesini artıracak – D20Haber
10.12.2023, Pazar
8 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir, katı atık bertaraf tesisinin kapasitesini...

Büyükşehir, katı atık bertaraf tesisinin kapasitesini artıracak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Aralık 2021 Perşembe - 15:04Güncelleme: 30 Aralık 2021 Perşembe - 16:58
Büyükşehir, katı atık bertaraf tesisinin kapasitesini artıracak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, katı atık bertaraf tesisinin kapasitesini artırmak için çalışmalara başladı. Yeni yatırımla kentin önümüzdeki 10 yıllık evsel katı atıklarının depolanması sağlanacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Denizli’nin evsel katı atıklarını bertaraf etmek için uzun yıllardır kullanılan Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin 1. lot ömrünün tamamladığı, 2. lotunun da tamamlamak üzere olduğu belirtildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tesise günlük gelen 800-850 ton evsel katı atığın depolanma süresini uzatmak amacıyla 3. lot yapım çalışması başlattı. Kapasitesi artırılacak tesis ile Pamukkale, Merkezefendi, Sarayköy, Buldan ve Güney ilçelerinden gelen evsel atıkların bertarafında devamlılığın sağlanacağı kaydedildi.

Bu yatırımla Denizli Büyükşehir Belediyesi Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin depolama sahasının 6,5 hektar daha artırılacağına dikkat çekilirken, evsel atıkların düzenli depolanmasına devam edileceği, ayrıca alan içerisinde oluşan sızıntı suyu ve metan gazının kontrolünün yapılarak çevre ve insan sağlığının korunacağı ifade edildi.

Haberin DevamıReklam
Bunun yanında evsel katı atıkların Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı iklim değişikliği eylem planına uyum çerçevesinde sera gazı salınımını en aza indirmeye ve evsel atıkların içerisinde bulunan değerlendirilebilir ürünlerin ekonomiye kazandırmasına devam edileceği, yeni depolama alanı ile Denizli’nin 10 yıllık evsel katı atık depolanmasının da planlandığı kaydedildi.

“ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, doğa ve çevre konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan yatırımlarına devam ettiklerini kaydederek, “Kapasitesini artırdığımız katı atık bertaraf tesisimizle şehrimizin geleceğini planlıyoruz” dedi.

Geleceğe daha yaşanabilir bir Denizli bırakmak için gece gündüz gayret gösterdiklerini belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti:

“Çevre ve insan sağlığı vazgeçilmezimizdir. Öncelikle yarınlarımıza daha sağlıklı, yaşanabilir bir kent bırakabilmek adına tüm tedbirlerimizi şimdiden alıyoruz. İnşallah şehrimizi tüm vatandaşlarımızla birlikte daha güzele doğru taşımaya devam edeceğiz.Her şey şehrimiz ve insanımız için.”