15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Büyükşehir Belediyesi 7 yılda, 7...

Denizli Büyükşehir Belediyesi 7 yılda, 7 bin km altyapı yaptı

Haber Merkezi - 3 Ocak 2022 Pazartesi - 15:19 Denizli Büyükşehir Belediyesi 7 yılda, 7 bin km altyapı yaptı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 2014-2021 yılları arasında 7 bin kilometre uzunluğunda içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatları yapımını gerçekleştirdi.

A- A+

Denizli’nin 2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından kurulan Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ), altyapıyla ilgili il genelinde yatırımlar gerçekleştirdi.

Geride kalan 7 yılda 4 bin 250 km içme suyu, 2 bin 250 km kanalizasyon hattı ve 500 km yağmur suyu hattı olmak üzere, toplam 7 bin kilometrelik altyapı hattı hizmete alındı.

Vatandaşların daha sağlıklı ve yeterli içme suyu ihtiyacını karşılamak, kentin modern bir altyapıya kavuşmasını sağlamak için çaba gösteren DESKİ, geçen yıl ise 325 km içme suyu hattı, 80 km kanalizasyon hattı ve 30 km yağmur suyu hattı olmak üzere toplam 435 kilometrelik hat inşa etti.

 

“ÇİN SEDDİ’Nİ AŞARAK PEKİN’E ULAŞTI”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DESKİ’nin söz konusu altyapı yatırımlarıyla eşine az rastlanır bir rekora imza attığını söyledi. Sadece geçen yıl 435 kilometrelik altyapı yatırımını tamamladıklarını anımsatan Zolan, içerisinden araçların geçebileceği büyüklükte hatlar inşa ettiklerini kaydetti.

Haberin DevamıReklam

Yatırım yaptıkları içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını topladıklarında 7 bin kilometreyi geçtiğine işaret eden Zolan, “Bugün altyapı yatırımlarımız Çin Seddi’ni aşarak, Pekin’e ulaştı. Biz bugüne kadar günlük işlerle uğraşmadık. Köklü ve kalıcı işlerle milletimize hizmet ettik, etmeye de devam edeceğiz. Çok şükür vatandaşlarımız da bizleri her zaman destekledi. Bu yatırımlarımız inşallah torunlarımızın torunlarına hizmet edecek” dedi.

“TARİHİ YATIRIMLAR YAPTIK”

Bir zamanlar Denizli’nin eski altyapı hatlarından dolayı içme suyu kayıp-kaçak oranının yüzde 60-65’ler ulaştığını, içme suyu depolarına koyulan suyun yarısından fazlasının toprağa karıştığını belirten Zolan, sözlerine şunları ilave etti:

“Eğer biz şehrimizde altyapıya girmeyip içme suyu hatlarımızı baştan aşağı değiştirmemiş olsaydık ve geçmişteki gibi su kaçakları devam ediyor olsaydı, bugün çok büyük olumsuzluklarla karşı karşıya kalırdık. Biz geleceği düşündük, zor olanı seçtik, tarihi yatırımlar yaptık. Biz cesaret ettik vatandaşlarımız destek verdi. Her birine yürekten teşekkür ediyorum, bu işin asıl kahramanı vatandaşlarımız.”