01.07.2022, Cuma
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Büyükşehir Belediyesi 109 milyon liralık...

Denizli Büyükşehir Belediyesi 109 milyon liralık yatırımla 3 mahallenin altyapısını yenileyecek

Haber Merkezi - 4 Eylül 2020 Cuma - 17:09 Denizli Büyükşehir Belediyesi 109 milyon liralık yatırımla 3 mahallenin altyapısını yenileyecek

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 109 milyon liralık yatırımla Sevindik, Sümer ve Karşıyaka mahallelerinin içme suyu ve kanalizasyon hatlarını yenileyecek. İlk kez yağmur suyu hatlarının da döşeneceği yatırımın temeli düzenlenen törenle atıldı.

A- A+

Sevindik Mahallesi’nde gerçekleştirilen törene Denizli Vali Ali Fuat Atik, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, AK Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk ve mahalle sakinleri katıldı.

Başkan Zolan, törende yaptığı konuşmada, bir şehrin olmazsa olmazının altyapı olduğuna dikkat çekerek, bir şehirde altyapı yoksa o şehrin üstü ne kadar güzel olursa olsun, yapılar ne kadar renkli olursa olsun hiçbir anlamı taşımayacağını, üstyapıyı anlamlı ve sürdürülebilir kılanın bir şehirde yaşama kalitesini en üste çıkaran altyapı olduğunu söyledi.

“2 ETABIN MALİYETİ 230 MİLYON LİRA”

Planlı ve projeli altyapının temelinin 2008’de denizli Belediye Başkanı olan Nihat Zeybekci döneminde atıldığını ve kendilerinin bunu yeni yatırımlarla sürdürdüğünü kaydeden Zolan, sözlerine şöyle devam etti:

“2011 yılında başkan yardımcılığımdan başkanlık görevine geçmeyi Allah’ım nasip etti. Aynı anlayış ve ruhla yapılması gereken neyse çok şükür gerçekleştiriyoruz. Temelini attığımız Sevindik, Sümer ve Karşıyaka mahallelerine toplam 295 kilometrelik içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı inşa edeceğiz. Çok şükür biz cesaret ettik, vatandaşımız sabrediyor, destek oluyor ve bu sorunlar ortadan kalkıyor. İnşallah en kısa zamanda tamamlamayı Allah’ım nasip etsin. Dokuzkavaklar, Anafartalar, Aktepe, Karşıyaka’nın bir kısmı ve Deliklitaş Mahallesi’nde de hızlı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Toplam 685 kilometrelik her 2 etabın maliyeti 230 milyon liranın üzerindedir. Sevindik, Sümer ve Karşıyaka altyapı hattımızın maliyeti ise 109 milyon liradır.”

KAYIHAN, HÜRRİYET VE ASMALIEVLER’E MÜJDE

Bunun yanında Yenişehir Mahallesi’ne 72 kilometre içme suyu hattı, Adalet ve Bereketler Mahallesi’ne yağmur suyu hattı, Yenişafak Mahallesi’ne kanalizasyon hattı, Zafer ve Akçeşme mahallelerine ise yağmur suyu hattı döşeyeceklerini belirten Zolan, Kayıhan, Hürriyet ve Asmalıevler mahalleleri için de müjde verdi. Zolan, “Allah nasip ederse bu mahallerimizin de altyapısı baştan aşağıya değişecek ve o güzelliklere kavuşacak. Bu çalışmalar yapıldığında artık Denizlimizin acil bekleyen sorunu kalmayacak. Denizli Türkiye’nin en düzenli ve en yeni altyapısını tamamlamış bir şehir haline gelecek” dedi.

AKBAŞ BARAJI’NDAN 2021’DE SU GELECEK”

Akbaş Barajı’ndan kente önümüzdeki yıl içme suya sağlanacağını da kaydeden Zolan, “Şehrimizde su güvenliği noktasında derin bir nefes alacağız. Bizlerin ve büyüklerimizin yaptığı işler öyle günlük değil, Nihat Bakanımızın arzusu ile başlayan Akbaş’taki hem sulama hem içme suyu kaynağını inşallah Denizlimize aktaracağız. Suların iletim hatlarıyla ilgili çalışmalar son hızla devam ediyor. Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, emek veren tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Ortak sevdamız Denizli, hep beraber inşallah durmayacağız, beraber koşacağız” diye sözlerini tamamladı. Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız ise, Büyükşehir Belediyesinin kent merkezi ve ilçelerde cesurca gerçekleştirdiği altyapı yatırımlarının kendisini gururlandırdığını belirtti. Yıldız, “Daha önce 5 mahalle için altyapı temel atma törenine katılmıştık, bugün de buradayız. Hemşehrilerimize düşen, altyapıyı daha dikkatli kullanmalarını ve yapılaşmayı buna göre gözetmelerini rica ediyorum. Büyükşehir Belediyemizi ve çalışanlarını kutluyorum” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

ÖZKAN: BÜYÜK HİZMETLERİN TEMELİNİ ATIYORUZ

AK Parti Grup Başkanvekili Özkan ise, AK Parti belediyecilik hizmetlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Denizli’de 2004 yılında Nihat Zeybekci ile başladığına ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Altyapı olmadan bir şehre belediyecilik hizmetlerinin gelebilmesi mümkün değil. Gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz büyük hizmetlerin temelini atıyoruz. Bugüne kadar Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde şehrimize yapılan hizmetlerden dolayı milletin adamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bu hizmet anlayışının şehrimizde liderliğini yapan Nihat Zeybekci Bakanımıza, şehrimize yaptığı hizmetlerle Denizli tarihine imza atan Osman Zolan Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. Denizli Valisi Ali Fuat Atik ise, 2,5 ay önce Denizli’de göreve başladığını belirterek, burada iş bilen isimler tarafından önemli hizmetler yapıldığını gördüğünü belirtti. Vali Atik, “Belediyecilik nasıl yapılır adeta Denizli’de sergilenmiş. Bunun mimarı, tanımaktan şeref duyduğum Nihat Zeybekci Bakanımız, devamında çok kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan ile bu anlayış devam etmiş. Denizlimiz Türkiye’de yaşanabilir ve belediyecilik anlamında çok kıymetli bir yere taşınmıştır.”

ZEYBEKCİ: 30 YIL BOYUNCA İÇME SUYU SORUNU OLMAYACAK

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Denizli Belediye Başkanı olarak seçildiği dönemde ilk yapmaları gereken işin altyapı olduğunu gördüğünü söyleyerek, “2008 yılında şehrin ana çekirdeğinde altyapı çalışmasına başladık, İncilipınar, Lise Caddesi, Bayramyeri, Kayalık Caddesi, İkinci Ticari Yol, İstasyon Caddesi, Atatürk Bulvarı’ndan İzmir asfaltına kadar altyapısını, üst yapısını yaptık. Yaparken zorluklar yaşadık. Akbaş Barajını bu şehrin nüfusunun 1 milyonun üzerine çıkacağını öngördüğümüz için Honaz Dağı’nın tepesine yaptık. Şehrimizin önümüzdeki 30 yıl boyunca içme suyu sorunu olmayacak” ifadelerini kullandı.

DEV BORU HATLARINDAN OTOMOBİL GEÇTİ

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde altyapı projesinin temeli atıldı. Törende altyapı çalışmasının büyüklüğüne dikkat çekmek için ilginç bir sürprize imza atıldı. Döşeme çalışmasına başlanan 2400 santimetre çapındaki dev yağmur suyu bağlantı borularının içerisinden otomobil geçirildi.