08.12.2022, Perşembe
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Denizli su konusunda sıkıntısız bir...

Zolan: Denizli su konusunda sıkıntısız bir yaz geçirecek

Haber Merkezi - 11 Haziran 2022 Cumartesi - 11:49 Zolan: Denizli su konusunda sıkıntısız bir yaz geçirecek

Denizli’nin önümüzdeki 50 yıl içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen Akbaş Barajı ile İçme Suyu Arıtma Tesisinde incelemede bulunan Başkan Osman Zolan, dev yatırımın hizmete girmesine sayılı günler kaldığını, Denizli’nin bu yıl sıkıntısız bir yaz geçireceğini söyledi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Honaz ilçe sınırları içinde yer alan Akbaş Barajı ile yapımında sona gelinen İçme Suyu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu. İnceleme gezisine Başkan Osman Zolan ile birlikte, DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aydın ve DSİ Denizli Şube Müdürü Kemal Özsoy katıldı.

İlk olarak Akbaş Barajı’na giden Zolan, daha sonra günlük 100 bin metreküp suyun arıtılacağı Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisini gezdi. Çevre düzenlemesi yapılacak tesisin test aşamasının başarıyla sürdüğü, 26 farklı yapıdan oluşan tesisin yakında yüzde 100 verimle hizmete gireceği belirtildi.

“UZUN YILLAR İHTİYACI KARŞILAYACAK”

İnşaatı 2017 yılında tamamlanan Akbaş Barajı’nın Denizli’nin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığını ifade eden Zolan, “Akbaş Barajı, özellikle Denizli’nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Burası Honaz Dağı’nın tertemiz kar sularının biriktiği bir baraj. Suyun kirlenme riskinin en düşük olduğu bir noktadayız. Akbaş Barajı’ndan iletim hatları ile gelecek içme suyu, Honaz ilçesinin Karateke Mahallesi’nde inşa edilen arıtma tesisimize taşınacak. Modern tesisimizde arıtılan suyumuz daha sonra şehrimize ulaşacak. Barajımız inşallah Denizli’mize 50 yılı aşkın bir süre hizmet edecek” dedi.

70 KİLOMETRELİK İLETİM HATTI DÖŞENDİ

Haberin DevamıReklam

Barajın yüzde 60 doluluk oranına ulaştığını kaydeden Zolan, “70 kilometrenin üzerinde döşenen bir iletim hattı ile şehrimize saniyede 1000 litre içme suyu verilecek. Barajımızın doluluk seviyesi yüzde 60 civarında ve daha da artmasını arzu ediyorum. Bu, şu anda ihtiyacımızı karşılayacak bir seviyede, herhangi bir sıkıntı yok. Denizlimiz inşallah bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek. Akbaş Barajı’ndan gelecek suyumuz arıtma tesisinde gerekli işlemlerden geçirildikten sonra şehrimize vermeye başlayacağız. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

GÜNLÜK 100 BİN METREKÜP SU ARITILACAK

Günlük 100 bin metreküp suyu arıtacak Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisi havalandırma, ön ozon temas tankı, hızlı ve yavaş karıştırıcı, idari bina, kimya bina gibi 26 farklı yapıdan oluşuyor. Tesiste ham sudaki kirletici parametrelerin giderimine yönelik olarak fiziksel ve kimyasal arıtma esasına dayalı konvansiyonel arıtma yapılacak. Burada kullanılacak klor ise yine tesiste bulunan ve tuzdan klor üretebilen klor jeneratörleri vasıtası ile sağlanacak. İdari bina içerisinde konumlandırılan biyoloji ve kimya laboratuvarlarında ise günlük ham su analizleri yapılacak.