12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: 2050’ye kadar içme suyu sıkıntısı...

Zolan: 2050’ye kadar içme suyu sıkıntısı yaşanmayacak

Haber Merkezi - 27 Ocak 2022 Perşembe - 12:14 Zolan: 2050’ye kadar içme suyu sıkıntısı yaşanmayacak

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentin 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözecek Akbaş Barajı’nda sona yaklaşıldığını, bu kaynaktan gelen suyun arıtma tesisinden geçerek kente verileceğini, günlük arıtmanın 100 bin metreküp olacağını bildirdi.

A- A+

Honaz ilçe sınırları içinde yer alan Akbaş Barajı, 2017 yılında tamamlandı. Kent merkezine kadar ulaşan isale hattı da yapıldı. Bu kaynaktan gelecek suyun arıtacak Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisi inşasında da sona gelindi.

Akbaş Barajı’ndan gelecek suyun Denizli merkezde kullanılması için toplamda 67 kilometrelik içme suyu iletim hattı döşenirken, tesisin kent merkezinin 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözeceği belirtildi. Akbaş Barajı ve Pınarbaşı’ndan 1100’lük çelik boru ile gelen suyu vatandaşların kullanımına sunacak tesiste test çalışmaları da başladı.

GÜNLÜK 100.000 METREKÜP SU ARITILACAK

Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kısa süre sonra hizmete girmesinin ardından günlük 100 bin metreküp suyu arıtacağı, burada ham sudaki kirletici parametrelerin giderilmesine yönelik fiziksel ve kimyasal arıtma esasına dayalı konvansiyonel arıtma yapılacağı, tesisin havalandırma, ön ozon temas tankı, hızlı ve yavaş karıştırıcı, idari bina, kimya binası gibi 26 farklı yapıdan oluştuğu kaydedildi.

Haberin DevamıReklam

Tesiste kullanılacak klorun ise, yine burada bulunan ve tuzdan klor üretebilen klor jeneratörleri vasıtası ile sağlanacağı belirtildi. İdari bina içerisinde konumlandırılan biyoloji ve kimya laboratuvarlarında ise günlük ham su analizlerinin yapılacağı ifade edildi.

“DENİZLİ’NİN GELECEĞİNE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIMLARDAN BİRİ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak projede sona yaklaşıldığını, tesise saniyede 1100 litre su geleceğini ve projenin Denizli’nin geleceğine yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğunu söyledi.

Son yıllarda yaşanan kuraklık ile birlikte içme suyunun çok daha önemli bir noktaya geldiğini belirten Zolan, “Denizli’nin geleceği öngörülerek, uzun yıllar önce planlan projede sona yaklaşıldı. Çalışmalar bittiğinde inşallah şehir merkezimizde içme suyu ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Bu yatırımın Denizli’ye kazandırılmasında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, önceki dönem Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.