Zolan’a altın ok ödülü – D20Haber
02.03.2024, Cumartesi
9 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan’a altın ok ödülü

Zolan’a altın ok ödülü

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Ocak 2024 Salı - 13:56Güncelleme: 9 Ocak 2024 Salı - 13:56
Zolan’a altın ok ödülü

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a, Denizli tarihine sağladığı katkılardan dolayı “Altın Ok Ödülü” verildi.

Denizli tarihinde önemli bir yeri olan Kazıkbele Savaşı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen programlar kapsamında 1176 Derneği tarafından, Doç Dr. Gülşen İstek’in konuşmacı olarak katıldığı “II. ve III. Haçlı Seferlerinde Almanlar’ın Denizli’deki Faaliyetleri” konulu konferans düzenlendi.

 

Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen konferansa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 1176 Derneği Başkanı Doç. Dr. İbrahim Balık ve davetliler katıldı.

Bu yıldan itibaren Denizli tarihine katkı sağlayanlara “Yılın Altın Ok Ödülü”nü vereceklerini belirten Doç. Dr. Balık, okun Türk kültüründe kadim bir kavram olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Gülşen İstek ise, haçlı ordularının amacının Kudüs’ü Müslümanların elinden kurtarmak olduğunu anlattı.

Konferansın ardından sahneye davet edilen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a Yılın Altın Ok Ödülü, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan tarafından verildi. 876 yıl önce kazanılan Kazıkbeli Zaferi’ni gururla kutladıklarını belirten Zolan, “Canıyla, kanıyla bu toprakları vatan yapan ecdadı unutmamamız gerekiyor. Onları unutmayıp geleceğe taşırsak emanetlerine de sahip çıkmış oluruz” dedi.

Ödül için teşekkür eden Zolan, Denizli tarihinin araştırmaya muhtaç olduğunu, bu çalışmalar yapıldıkça güzellikler ve değerlerin ortaya çıkacağını, restorasyonu tamamlanan İlbadı Mezarlığı’na Türk-İslam Tarihi Açık Hava Müzesi adını verdikleri sözlerine ekledi.