Zolan: Tripolis Antik Kenti’nde hedef meclis binasını ayağa kaldırmak – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Tripolis Antik Kenti’nde hedef meclis...

Zolan: Tripolis Antik Kenti’nde hedef meclis binasını ayağa kaldırmak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Aralık 2023 Cumartesi - 09:58Güncelleme: 16 Aralık 2023 Cumartesi - 09:58
Zolan: Tripolis Antik Kenti’nde hedef meclis binasını ayağa kaldırmak

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Buldan ilçesinde yer alan Tripolis Antik Kenti’ndeki meclis binasının ayağa kaldırılacağını belirtti. Zolan, 1600 yıl sonra gün yüzüne çıkacak tarihi binada ilk toplantıyı Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi olarak yapacaklarını söyledi.

İlçenin Yenicekent Mahallesi’ndeki Tripolis Antik Kenti’ni Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ziyaret etti. Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof Dr Bahadır Duman ilk olarak Zolan’a antik kent hakkında bilgiler vererek kazı ve restorasyon çalışmalarını anlattı. Bir süre çalışmaları inceleyen Zolan burada yaptığı açıklamada Denizli’nin tarihi yapılarıyla, geçmişteki arkeolojik değerleriyle göz kamaştıran bir şehir olduğunu vurguladı.

 

“TRİPOLİS KAZILARINA 50 MİLYON LİRALIK BÜTÇE”

Denizli’nin antik kentler anlamında muhteşem bir zenginliğe sahip olduğuna dikkat çeken Zolan, bunlardan birinin Tripolis olduğunu belirterek, antik kentteki kazıların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Tripolis Antik Kenti’nin bir özelliğinin de yapıların heyelan altında kalmasından dolayı günümüze kadar korunarak geldiğini anlatan Zolan, tarihi kentin turizme açılması ve tanıtımı için çalıştıklarını belirtti. Geçen ay Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy‘un Denizli ziyaretini hatırlatan Zolan, “Sayın Bakanımız Tripolis çalışmalarına 50 milyon liralık bir bütçe aktardı. Tabii bu bir başlangıç. Bunun arkası da inşallah ortaya güzel eserler çıktıkça gelecek. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Biz de arzu etmiştik. Böyle bir bütçenin aktarılması noktasında sağolsun kırmadılar” dedi.

“İLK HEDEF MECLİS BİNASI”

Haberin DevamıReklam
Tripolis’te ilk etapta Meclis binasının gün yüzüne çıkarılarak bir yıl içinde ziyarete açılmasının hedeflendiğini kaydeden Zolan, “İnşallah Meclis binasının kazı ve restorasyonu tamamlandığında biz de Denizli Büyükşehir Belediye Meclisimizle beraber buraya geliriz. Geçmişle bağ kurmak, tarihi Meclis salonumuzu görmek ve kullanmak istiyoruz” diye konuştu. Buldan’ın doğal güzellikleri, tekstili ve tarihi değerleri ile turizm anlamında üst seviyede bir ilçe olduğunu, Tripolis’in bu değerleri daha da artırdığını kaydeden Zolan, “Buldanımız ve Denizlimizin daha ileriye, daha güzele gitmesini istiyor ve bu kazılara önem veriyoruz” dedi. Zolan, Laodikya Antik Kenti kazılarına üst seviyede katkı sağladıklarını, bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol yaptıklarını hatırlattı.

“MECLİS BİNASINI 2024 YILINDA TAMAMLAYACAĞIZ”

Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Duman ise, Tripolis kazılarına 11 yıldır devam ettiklerini anlatarak, “Buradaki çalışmalarda yaklaşık 2,5 kilometrekarelik alanda hem kazı hem restorasyon faaliyetlerini beraber yürütüyoruz. Tripolis sadece Denizli için değil, Batı Anadolu’nun en önemli kentlerinden bir tanesi. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de kentin çok iyi korunmuş durumda olması” dedi. Antik kentin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Geleceğe Miras Projesi’ne dahil edilerek ören yeri statüsü kazandırıldığını anlatan Duman, “Önümüzdeki 4 yıllık süreçte Tripolis’e büyük bir destek verilecek ve buna yönelik de planlarımızı yaptık. İlk hedefimiz Meclis binası. Bu Meclis binasını 2024 yılı içerisinde tamamlayacağız ve bir Meclis toplantısını burada yapacağız. Başkanımızdan söz aldık” diye konuştu.