Silajlık mısır hasadına katıldı, traktör kullandı – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Silajlık mısır hasadına katıldı, traktör kullandı

Silajlık mısır hasadına katıldı, traktör kullandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 12:27Güncelleme: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 12:28
Silajlık mısır hasadına katıldı, traktör kullandı

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tarla Günü programına katılan Başkan Osman Zolan, traktörün direksiyonuna geçerek silajlık mısırların hasadını yaptı.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin kırsal destek projeleri kapsamında 17 ilçede 4 bin 434 üreticiye yüzde 50 hibe ile verilen ve 53 bin 400 dekar alanda toprakla buluşan 125 bin kilogram silajlık mısır tohumları hasat edilmeye başlandı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu kapsamda Silajlık Mısır Hasadı Tarla Günü düzenledi. Çeltikçi Mahallesi’nde düzenlenen programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Fatih Durmaz, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.

 

ÜRETİMİN ÖNEMİNE VURGU

Burada yaptığı konuşmada üretimin önemine vurgu yapan Zolan, “Ne kadar üretirsek o kadar güçlüyüz. Ne kadar ihtiyacımızı karşılarsak o kadar bağımsızız. Onun için özelikle tarım ve hayvancılık, olmazsa olmazımızdır” dedi.

ÇİFTÇİLERE VE BESİCİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Çiftçilerin ve hayvan yetiştiricilerinin ülkeye büyük katkı sağladığını dile getiren Zolan, konuşmasında şunları söyledi:

“Bu noktada siz değerli çiftçilerimizin ve hayvancılıkla uğraşan hemşerimizin bu ülkeye çok büyük katkıları var. Yaptığınız üretimden dolayı, ülkemize vermiş olduğunuz güçten dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu işin kahramanı sizsiniz. Bizler sizin bu yürüyüşünüze güç katmak ve kolaylaştırmak için en üst seviyede destek vermeye gayret ediyoruz. Üreten insanlarımıza bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi olarak 50’nin üzerinde proje ile destek verdik.Tohumdan tarımsal sulamaya, damızlık koç ve tekeden makine ekipman desteğine üreticinin neye ihtiyacı varsa karşılamak için çalıştık. Hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizin kaba yem ihtiyacını karşılayabilmeleri için desteklediğimiz silajlık mısır tohumlarından çok bereketli ürünler elde edildi. Ürünler bereketli olduğu zaman biz çok mutlu oluyoruz. Yaptığımız iş amacına ulaşıyor.”

Haberin DevamıReklam
“BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDA “

Tohumları üreticiye yüzde 50 hibe ile verdiklerini hatırlatan Zolan, bunun bir teşvik olduğunu söyledi. Zolan, “Bize güveninizden ve silajlık mısır tohumuna talebinizden dolayı her birinize teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da neye ihtiyacınız varsa, ne konuda destek almanız gerekiyorsa her zaman sizin yanınızda duracağız. Sizlerle birlikte yürüyeceğiz. Allah yolumuzu açık etsin, ürünlerinizi bereketli kılsın” ifadelerini kullandı.

“GIDA ÜRETİMİNİN ÖNEMİNİ GÖRDÜK”

Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir ise pandemi ve savaştan dolayı gıda üretiminin ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirterek, “Bu önemli proje için Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İl Tarım Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR MALİYET”

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar da, proje ile üreticilere toplam 125 bin kg silajlık mısır tohumu dağıtıldığını belirterek, “Denizli’de kim ben silajlık mısır tohumu üretmek istiyorum’ diyorsa Denizli Büyükşehir Belediyesi bu maliyeti karşılayarak çiftçimizin talebini yerine getirdi. Bu çok büyük bir maliyet. Başkanımız Sayın Osman Zolan’a şükranlarımızı arz ediyoruz” dedi.

Tohum desteğinden faydalanan çiftçi Ragıp Canbay ise tohumlardan çok güzel verim elde ettiklerini belirterek, proje için Zolan’a teşekkür etti.

TRAKTÖRÜN DİREKSİYONUNA GEÇTİ

Konuşmaların ardından katılımcılar çiftçi Ragıp Canbay’ın tarlasına giden Zolan, traktörün direksiyonuna geçerek silajlık mısırların ilk hasadını yaptı. Çiftçi Canbay ve ailesine bereketli hasatlar dileyen Başkan Zolan, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan 53 bin 400 dekar alanda toprakla buluşan silajlık mısır ile 267 bin ton kaba yem üretiminin gerçekleşeceği belirtildi.