27.03.2023, Pazartesi
11 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Kent müzesi, Denizli’yi yansıtacak

Zolan: Kent müzesi, Denizli’yi yansıtacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Mayıs 2022 Salı - 11:14Güncelleme: 17 Mayıs 2022 Salı - 11:15
Zolan: Kent müzesi, Denizli’yi yansıtacak

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kuruluş çalışmaları devam eden kent müzesinde Denizli’nin yansıtılacağını belirtti.

Denizli’nin uzun yıllardır hayalini kurduğu,taş binalar olarak bilinen eski Endüstri Meslek Lisesi’nin Denizli Kent Müzesi olarak hayata geçmesi için başlayan çalışmalar devam ediyor. Müze projesi kapsamında bir de danışma kurulu oluşturuldu.

Denizli Kent Müzesi Danışma Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. Ziyarete Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol ile Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okça, Dr. Saim Cirtil, Dr. Selim Parlaz, Denizli Müze Müdür Vekili Savaş Gürbüz ile Mimar Süleyman Boz, Araştırmacı Yazar Mehmet Gökçe ile Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı katıldı.

“İHALEYE DANIŞMA KURULU ŞARTI”

Denizli’ye hep birlikte bir kent müzesi kazandıracaklarını söyleyen Zolan, kent müzelerinin özellik aksettiren projeler olduğunu, içerisinde sergilenecek eserlerin seçimi ve tanziminin ise yetkin kişiler tarafından belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak ihale şartnamesine kent müzesinin içerisinde sergilenecek eserleri belirleyecek farklı branşlarda uzmanların bulunduğu bir danışma kurulu oluşturulması şartı koyduklarını ifade eden Zolan, “Geleceği öngörüp danışma kurulunu oluşturarak,eserlerin seçimi ve tanziminde bu kurulla hareket edilmesini istedik. Sizler de danışma kuruluna katılma davetimizi kabul ettiniz. Bu işe emek verdiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum” dedi.

Haberin DevamıReklam

Kent müzesinde Denizli’yi yansıtmak istediklerini vurgulayan Zolan, “Danışma Kurulunda, Denizli’nin tüm değerlerini bilen, farklı branşlarda alanında yetkin ve uzman kişileri bir araya getirerek bir bütünlük oluşturmak istedik. Müzenin nasıl restore edileceğini Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulubelirliyor. Ancak içinin tanziminde Danışma Kurulumuza büyük iş düşüyor. Sizler bu şehri bilen ve alanında uzman kişilersiniz.Bu konuda sizlere güvenimiz tam” diye konuştu.

Ziyaretin ardından Zolan ve Denizli Kent Müzesi Danışma Kurulu restorasyonu devam eden eski Endüstri Meslek Lisesi binalarında incelemede bulundu.

DENİZLİ KENT MÜZESİ DANIŞMA KURULU’NDA KİMLER VAR?

Alanında uzman kişilerin bulunduğu Denizli Kent Müzesi Danışma Kurulu şu isimlerden oluştu: Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümünden geleneksel sanatlar, el sanatları, Yörük dokumaları, halı ve kilim uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okça, Sanat Tarihi Bölümü ve Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyesi ve sanat tarihi uzmanı Dr. Saim Cirtil, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Osmanlı Müesseleri ve Medeniyet Tarihi uzmanı Dr. Selim Parlaz, Denizli Müze Müdür Vekili ve sanat tarihi uzmanı Savaş Gürbüz ile Mimar Süleyman Boz, Araştırmacı Yazar Mehmet Gökçe ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı.