Zolan: Kalıcı ve büyük işlere imza attık – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Kalıcı ve büyük işlere imza...

Zolan: Kalıcı ve büyük işlere imza attık

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Aralık 2023 Çarşamba - 13:20Güncelleme: 13 Aralık 2023 Çarşamba - 13:22
Zolan: Kalıcı ve büyük işlere imza attık

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DESKİ tarafından Çivril ilçesinde kuruluş çalışmaları devam eden Ege’nin en büyük güneş enerji santrali inşaatında incelemelerde bulundu. İlk güneş enerjisi panelini imzalayan Zolan, Denizli için kalıcı ve büyük işlere imza attıklarını söyledi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DESKİ’nin Çivril ilçesine bağlı Tokca Mahallesi’nde 1,5 milyon m² alanda hayata geçireceği 90 MW’lık güneş enerji santraliyle ilgili DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ali Büyür ve Tokça Mahalle Muhtarı Ramazan Yılgın ile birlikte incelemelerde bulundu.

 

Yıllık 180 milyon KWh elektrik üretmesi planlanan tesisteki çalışmalar hakkında bilgi alan Zolan, çalışmalar tamamlandığında montajı yapılacak ilk güneş enerji panelini imzaladı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin en büyük yatırımı olan projenin başlangıcının yapıldığını, hızlı bir şekilde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Zolan, tarım alanlarına zarar vermeden kıraç ve kayalık sahada gerçekleştirilecek bu yatırımın çok önemli bir akar olacağını söyledi.

“GÜNLÜK 1,5 MİLYON TL OLAN ENERJİ GİDERİNİ KAŞILAYACAK”

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğünün yüksek miktarda enerji kullandığını, günlük yaklaşık 1,5 milyon TL’yi bulan enerji giderinin GES sayesinde karşılanacağını ifade eden Zolan, santralin en az 30 yıl Denizli’ye hizmet vereceğini, sonrasında ise arazinin yeni teknolojilerle yine enerji üretim merkezi olarak kullanılmaya devam edeceğini belirtti.

Enerji giderlerinin bu santralle karşılanacağını yineleyen Zolan, “Burada üretilen elektriği tüm arıtma tesislerimiz, su depolarımız, idari binalarımızda kullanacağız. Daha fazla üretilen elektrik kurumumuza gelir olacak. Bütçemizden elektrikle ilgili bir çıktı olmayacağı gibi artı üzerine gelir de söz konusu olacak. Bu kurumumuza, şehrimize nefes verecek. Maliyetlerimizi sürdürülebilir ve daha az olmasını sağlayacak” dedi.

Haberin DevamıReklam
“BURASI ENERJİ ÜSSÜMÜZ OLACAK”

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak sorunlara kökten ve kalıcı çözümler getirdiklerini anlatan Zolan, “Nasıl içme suyumuzu baraj yaparak uzun vadeli kökten bir çözüm ortaya koyduysak, bu suyu sağlamakta kullandığımız en büyük maliyetimiz olan enerjiyi kökten çözmek için Denizli’mizde 90 MW’lık GES kurmaya karar verdik. Burası bittiğinde sistem 30 yıl çalışacak, yeni imkanlar ve enerji üretim alanlarıyla burası bizim enerji üssümüz olacak. Sonsuz enerji üreteceğimiz belediyemize, Denizlimize ait bir yer edinmiş olacağız. Bu sadece bizim dönemimize değil, gelecek nesillere de enerji üretmeye Denizli’mize enerji üretmeye devam etsin istiyoruz. Biz günlük işler değil, uzun vadeli işlerin altına imza atmaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

“KAZANAN DENİZLİ OLACAK”

Yapılan yatırımların büyük ve maliyetli yatırımlar olduğunu, bu çalışmaların tamamlanmasıyla Denizli’nin önünün açılacağı söyleyen Zolan, sözlerine şunları ilave etti:

“Denizli’mizin önünde çok rahat yıllar olacak. Enerji üretimiz bizlere birçok güzellik getirecek, imkanlar sağlayacak. Denizli’mize şimdiden hayırlı olsun. Hedefimiz Mart ayında 90 MW’lık santralimizi hizmete almaktır. Ege bölgesinin şu anda kurulan en büyük güneş enerji santrali, inşallah bunu da hallettikten sonra Denizli’mizin önünde çok büyük sorun kalmayacak. Barajımızı, içme suyumuzu çözdük, altyapılarımızı baştan aşağıya değiştirdik. Biz istiyoruz ki bizden sonra gelen nesiller çektiğimiz sıkıntıyı çekmesin, geleceğe güvenle baksın. Kalıcı ve büyük işlerin altına imza attık. Sorunların kenarından dolaşmadık, sorunun köküne indik. Bizlere destek veren hemşehrilerimize, çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Güneş Enerji Santralimiz Denizli’mize enerji ve güç verecek. Kazanan Denizli olacak.”