05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Çevre ve insan sağlığı vazgeçilmezimizdir

Zolan: Çevre ve insan sağlığı vazgeçilmezimizdir

Haber Merkezi - 1 Haziran 2022 Çarşamba - 10:19 Zolan: Çevre ve insan sağlığı vazgeçilmezimizdir

Denizli Büyükşehir belediye Başkanı Osman Zolan, çevre ve insan sağlığının vazgeçilmez öncelikleri olduğunu belirtti.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çevre Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, altyapıdan yeşil alanlara, katı atık bertaraf tesislerinden yenilenebilir enerji üretim tesislerine örnek çevre yatırımları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Hayata geçirdikleri her projede “önce çevre ve insan” düsturuyla hareket etiklerini söyleyen Zolan, DESKİ Genel Müdürlüğünün 4 bin 624 km içme suyu hattı, 2 bin 121 km kanalizasyon hattı ve 353 km yağmur suyu hattı olmak üzere toplamda 7 bin kilometrenin üzerinde altyapı hattı yaptığını, 75 içme suyu deposunun hizmete sunulduğunu, 263 içme suyu sondajı açıldığını, 18 atık su arıtma tesisi ile içme suyu şebekelerinin tek merkezden kontrol edildiği SCADA sistemini hayata geçirdiklerini kaydetti.

 

“DENİZLİ DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞIYOR”

Park ve yeşil alan yatırımlarına da büyük önem verdiklerini anlatan Zolan, sözlerine şöyle devam etti:

“Denizli Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar bin 150 park ve mesireliği kente kazandırdı. Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası, Kefe Yaylası, İncilipınar Parkı, Adalet Parkı, Çamlık Mesireliği, Akvadi Parkı, Servergazi Parkı, Sevindik Parkı ve Azerbaycan Karabağ Parkı bunlardan en önemlileri olarak yer aldı. Türkiye’de İklim Değişikliği Uyum ve Azaltım Eylem Planlarını hazırlayan 3’ncü büyükşehir olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, su yönetimi ve iklim değişikliği projeleriyle Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Dünya 2’ncisi olarak ödüllendirildi. Denizli bu büyük başarısıyla Paris, Los Angeles, Mexico City ve Buenos Aires gibi dünya kentlerini geride bırakmanın mutluluğunu yaşadı. Ayrıca, Denizli Gürültü Eylem Planı’nı da tamamladık. Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında gösterilen Denizli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile 700 noktadan alınan tıbbi atıkları, çevre ve insan sağlığına zarar vermeden bertaraf ediyoruz.”

Haberin DevamıReklam

“YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YATIRIM”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmak, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak ve enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak amacıyla güneş tarlaları kurduklarını anımsatan Zolan, şunları kaydetti:

“Denizli Büyükşehir Belediyesi Akköy Güneş Enerji Santralini hizmete aldık. Yıllık 2 milyon kWh enerji üretimi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi ayrıca Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Atıksu Arıtma Tesislerindeki atıklardan da elektrik enerjisi üretimini sürdürdü. Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Sahasının kapasitesini yükseltmesinin yanında merkez dışındaki ilçelere de katı atık bertaraf tesisi ile katı atık aktarma istasyonları kuran Denizli Büyükşehir Belediyesi 344 hektarlık vahşi depolama sahasında düzenleme yaptı, çevre ve insan sağlığına olumsuz etki eden alanları ortadan kaldırdı.”

“YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Daha temiz bir çevre, daha yaşanılabilir bir şehir için çalışmaya devam ettiklerini, doğa ve çevre yatırımlarının örnek oluşturduğunu belirten Zolan, “Çevre ve insan sağlığı vazgeçilmezimizdir. Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da çok önemli atılımlar yaptık. Türkiye Çevre Haftası’nı dolu dolu kutlayıp insanlarımızın çevre konusunda daha duyarlı olmalarına katkı sağlamak istiyoruz. Hafta boyunca çok güzel etkinliklerimiz olacak. Etkinliklerimizde Denizli’miz için ülkemiz için neler yapabiliriz bunları anlatacağız. Şimdiden Türkiye Çevre Haftamız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.