Zolan: Afetleri durdurmak mümkün değil ama tedbir almak çok önemli – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Afetleri durdurmak mümkün değil ama...

Zolan: Afetleri durdurmak mümkün değil ama tedbir almak çok önemli

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Ocak 2024 Perşembe - 14:02Güncelleme: 4 Ocak 2024 Perşembe - 14:02
Zolan: Afetleri durdurmak mümkün değil ama tedbir almak çok önemli

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Denizli Afet Master Planı kapsamında Değerlendirme ve Ağırlıklandırma Teknik Çalıştayı yapıldı. Çalıştayda konuşan Başkan Osman Zolan, “Afetleri durdurmak mümkün değil ama engellemek, zararı azaltmak ve tedbir almak çok önemli”

Deprem, sel, yangın gibi tüm afetleri kapsayan Denizli Afet Master Planı’nın 3. safhasında yer alan Değerlendirme ve Ağırlıklandırma Teknik Çalıştayı, bilim insanları, yerel yönetimler, kamu kurumları, STK’lar başta olmak üzere kentteki tüm paydaşların buluştuğu geniş katılımlı bir teknik çalıştay düzenlendi.

 

ÖNLEM ANLINMASI GEREKTİĞİNE VURGU

Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcıları Seval Gebeş ve Ömer Faruk Özer ile çok sayıda davetli katıldı. Zolan çalıştayın açılış konuşmasında, dünyanın var olduğu günden beri afetlerin yaşandığını belirterek, bu olumsuzlukların dünyanın sonuna kadar da devam edeceğini söyledi. Depremlerin, yangınların, sellerin ve heyelanların olmaya devam edeceğini işaret ederek bunlara yönelik tedbir almaları ve afetleri bilimin ışığında önlemek için gayret gösterilmesi gerektiğini kaydeden Zolan, “Afetleri durdurmak mümkün değil ama engellemek, zararı azaltmak ve önlem almak çok önemli” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞTAY BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Haberin DevamıReklam
Vatandaşların daha güvenli ve afetlere hazır bir şehirde yaşaması için çalıştayın büyük katkı sağlayacağını belirten Zolan, “Bilimsel yaklaşımınız, tecrübeniz ve şehirle ilgili değerlendirmeniz bizim için çok kıymetli. Bu noktada, burada çok güzel bir çalışma gerçekleştireceksiniz. Şehrimiz afetlere maruz kalmasın, afetle imtihan olmayalım ama hepimizin yapması gerekenler de var. Başta deprem olmak üzere tüm afetlere hazırlıklı olmak için eylem planlarımızı yapmamız gerekiyor” dedi. “Bin yıllık yol bile ilk adımla başlar” diyen Zolan,“Biz ilk adımları atarak bugünlere geldik. Önceliklerimizi belirleyip afetlerle ilgili tedbirlerimizi alarak bugünlere geldik. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde yürüyüşümüzü devam ettireceğiz” diye konuştu.

,

“AFETLER HAYATI ALTÜST EDİYOR”

Afetlerin hayatları al üst ettiğini söyleyen Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah afet olmadan, hiç kimsenin burnu kanamadan, zarar görmeden bu işin üstesinden gelerek dayanıklı bir şehre hep beraber kavuşalım. Tabii ki geçmişte ve yakın tarihte de gördük. Afetler hayatı altüst ediyor, çok canlar yitiyor, çok değerler gidiyor. Bunun için depremden önce, afetten önce, yangından önce önlem almamız gerekiyor. Afet olduğu anda ve sonrasında da neler yapmamız gerektiğini bilmemiz, hazırlıklı olmamız gerekiyor. Ben katılım sağlayan tüm kurum temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmanın ardından bilim insanları, yerel yönetimler, kamu kurumları, STK’lar ve kentteki tüm paydaşların buluştuğu teknik çalıştay yapıldı.