15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: 15 yıl önce Denizli sığ...

Zolan: 15 yıl önce Denizli sığ bir tarihe sahipmiş gibi anlaşılabiliyordu

Haber Merkezi - 8 Ocak 2022 Cumartesi - 17:35 Zolan: 15 yıl önce Denizli sığ bir tarihe sahipmiş gibi anlaşılabiliyordu

Denizli’de, 1148 yılında yaşanan Kazıkbeli Savaşı için anma programı düzenlendi. Programda konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “15 yıl önce Denizli sığ bir tarihe sahipmiş gibi anlaşılabiliyordu. Detaylara inildiğinde tarihi derinlik görüyoruz” dedi.

A- A+

Anma programı Cankurtaran Milli Park Piknik Alanı’nda yapıldı. Yağış nedeniyle spor salonunda düzenlenen programa, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programa, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehterean Takımı kahraman türküleriyle renk kattı. Daha sonra Prof. Dr. Mithat Aydın, tarihi zaferi detaylarıyla anlattığı “Kazıkbeli Savaşı ve Sonuçları” adlı sunumunu yaptı.

Törende konuşma yapan Zolan, vatan ve milleti uğruna canını, kanını feda eden ecdadı yarınlara taşımak için gayret ettiklerini söyledi. “15 yıl önce Denizli’nin geçmişi yokmuş, sığ bir tarihe sahipmiş gibi anlaşılabiliyordu” diyen Zolan, “Detaylara inildiğinde bir çok tarihi derinlik görüyoruz. Örneğin bulunduğumuz bu alanda 874 yıl önce yaşanmış olan Kazıkbeli Savaşı’nı görüyoruz. Bugün burada bu töreni yapabiliyor, burada nefes alıp verebiliyorsak, hür ve bağımsız bir şekilde yaşayabiliyorsak 1148’de verilen mücadele ve o gün şehit ve gazi olan kahraman ecdadımızın sayesindedir” ifadelerini kullandı.

“DENİZLİ DERİN BİR TARİHE SAHİPTİR”

Denizli’nin derin bir tarihe sahip olduğunu dile getiren Zolan, Miryokefalon Savaşı ve Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde başlatılan istiklal mücadelesine de değindi. Zolan, “Denizli her zaman vatanına, bayrağına sahip çıkmış gözünü kırpmadan canını vermiş ve her türlü fedakârlıkta bulunmuştur. Bunu gelecek nesillere aktarmak birinci vazifemizdir. Büyükşehir Belediyesi olarak tarihimize dokunmak adına Kazıkbeli ve Miryokefalon Savaşlarını, 15 Mayıs Milli Mücadele Günümüzü etkinlik ve anma programlarıyla gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam

“ONLARI UNUTMAYACAĞIZ”

Emanet edilen değerlere sahip çıkılması gerektiğini, 1148’den bugüne haçlı seferlerinin isim ve şekil değiştirerek devam ettiğini söyleyen Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu emaneti yere düşürmememiz gerekiyor. Emanete sahip çıktığımız, şehitlerimizi, ecdadımızı unutmadığımız sürece şehitlerimiz, gazilerimiz ölmez. Ecdadımızın ruhu şad olur. Uyanık olmamız lazım. Güçlü olmamız için köklerimizden kopmamamız gerekiyor. Gençliğimize, evlatlarımıza, Denizlimizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza tarihi derinliğimizi anlatmak birinci vazifemizdir. Biz onları unutmayacağız ve sahip çıkacağız. İnşallah ilelebet vatanımızda ay yıldızlı bayrağımız dalgalanmaya devam edecek. Bu vatan Türk yurdu olarak inşallah ilelebet yaşayacak, cumhuriyetimiz payidar kalacak.”

“TÜRK BAYRAĞI HER ZAMAN DALGALANACAK”

Kazıkbeli Savaşı’nı anma etkinliğini düzenleyenlere teşekkür eden AK Parti Denizli Milletvekili Tin ise, “Hep beraber birlik ve beraberlik içinde olacağız. Anadolu topraklarını hiçbir zaman için böldürmeyeceğiz, parçalattırmayacağız, yok ettirmeyeceğiz. Her zaman başımız dik bu ülkede Türk bayrağını dalgalandıracağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Zolan ve beraberindekiler, Kazıkbeli Savaş Kalıntıları Sergisi’ni gezdi. Katılımcılar daha sonra Kazıkbeli Geleneksel Islık Okçuluk Gösterilerini izledi.