09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: 15 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak...

Zolan: 15 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak enerji üretiyoruz

Haber Merkezi - 2 Temmuz 2022 Cumartesi - 09:36 Zolan: 15 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak enerji üretiyoruz

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde ortaya çıkan metan gazından ayda 15 bin hanenin ihtiyacını karşılayabilecek elektrik enerji üretildiğini söyledi.

A- A+

Kumkısık Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde bulunan gücü 5,6 mWh’lık Biyokütle Enerji Santrali’nde incelemelerde bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ramazan Değirmenci ile beraberindekiler eşlik etti.

Tesiste depolanan evsel atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edildiğini anlatan Zolan, çöplerin çürümesiyle ortaya çıkan metan gazının doğaya salınması halinde tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelen iklim değişikliğini tetiklediğini ifade etti.

 

“GAZDAN ELEKTRİK ÜRETİYORUZ”

İklim Değişikliği Eylem Planı çerçevesinde çöplerden çıkan metan gazını doğaya salmadıklarını belirten Zolan, “Bu gazdan elektrik enerjisi üretiyoruz. Burada yenilebilir ve çevreci enerji üretimi için büyük bir yatırım gerçekleştirildi. Denizlimiz her anlamda ‘en çevreci şehir’, ‘en temiz şehir’ diyebilme hakkına en üst seviyede sahip. Tabi bunlar görünen yatırımlar değil. Burası çöplerin depolandığı, çöp sızıntı sularının arıtıldığı, tıbbi atıkların bertaraf edildiği çok büyük bir katı atık bertaraf tesisi” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

“KURULU GÜÇ 8 MWH’A ÇIKARTILACAK”

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptıkları yatırımların iklim değişikliğine karşı önemli adımlar olduğunu kaydeden Zolan, çevre yatırımlarının olmazsa olmazları olduğunu söyledi. Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada hem doğamızı korumanın, hem de milli ekonomimize katkı sağlamanın gayreti içindeyiz. Burada üretilen elektrik aylık 15.000 hanemize yetecek seviyede. Elektrik enerjisinin ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüzde, bu çok çok önemli bir yatırım. Şehrimize, ülkemize, dünyamıza hayırlı uğurlu olsun.”

İlerleyen dönemde toplam kurulu gücü 8,4 mWh’a çıkartılacak enerji santralinin 25.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi.