13 bin 200 metrekarelik alanda mikro bölgeleme çalışması başlatıldı – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
9 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 13 bin 200 metrekarelik alanda mikro...

13 bin 200 metrekarelik alanda mikro bölgeleme çalışması başlatıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Mart 2024 Salı - 10:44Güncelleme: 5 Mart 2024 Salı - 14:51
13 bin 200 metrekarelik alanda mikro bölgeleme çalışması başlatıldı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, afetlere dayanıklı dirençli şehir için kent merkezinde 13 bin 200 hektar alanda mikro bölgeleme etüt çalışmalarının başladığını dile getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 20 Şubat’ta başlatılan mikro bölgeleme etüt çalışmaları devam ediyor.

Analiz çalışmaları kent merkezinde 13 bin 200 hektar alanda gerçekleştirilirken, çalışma ile imar planına esas yerleşime uygunluk değerlendirmelerinin yanı sıra tehlike belirtme, risk azaltma ve yeniden yapılandırmanın amaçlandığı ifade edildi.

Mikro bölgeleme etüt çalışmaları sonucunda ise afete dirençli kentin önünü açacak mekansal planlama, kentsel iyileştirme ve dönüşüm gibi Denizli’nin geleceğine yön verecek temel verilerin ortaya konacağı belirtildi.

“ÖNCELİĞİMİZ DİRENÇLİ ŞEHİR OLMAK”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’nin birinci derece deprem bölgesi gerçeğinden hareketle gayret ettiklerini, bu anlamda tüm paydaşlar ile çalışmalara devam ettiklerine dikkati çekti. Mikrobölgeleme etüt çalışmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Zolan, "Denizli birinci derece deprem bölgesi olan bir şehir. Depreme ve tüm afetlere dirençli ve güçlü bir şehir için en üst seviyede çalışmaya gayret ediyoruz. İlk önceliğimiz dirençli şehir olmak. Afetlere dayanıklı, dirençli şehir olma yolunda ortak akıl ve bilimin ışığında tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz " dedi.