14.06.2021, Pazartesi
18 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli, Bingöl’deki kahpe saldırıda şehit düşen...

Denizli, Bingöl’deki kahpe saldırıda şehit düşen 7 Mehmetçiği unutmadı

Haber Merkezi - 23 Mayıs 2021 Pazar - 11:52 Denizli, Bingöl’deki kahpe saldırıda şehit düşen 7 Mehmetçiği unutmadı

Bingöl-Elazığ Karayolunda 1993 yılında bölücü terör örgütü tarafından 33 Mehmetçiğin şehit edilmesinin üzerinden tam 28 yıl geçti. Hafızalardan silinmeyen bu kahpe saldırıda en fazla şehit veren il Denizli’ydi. Acıyla kavrulan Denizlililer bir günde 7 şehidini toprağa verdi.

A- A+

24 Mayıs 1993’te acemi birliklerini tamamlayan ve Malatya’daki toplanma merkezine geçerek usta birliklerine gitmek için yola çıkan sivil ve silahsız erler, Bingöl-Elazığ Karayolu’nda PKK’lı teröristler tarafından pusuya düşürülüp otobüsten indirilerek şehit edilmiş, 3 asker de o dönemde yaralı kurtulmuştu.

DENİZLİLİ ŞEHİTLER

Türkiye’yi yasa boğan hain saldırıda en fazla şehit veren il Denizli olmuştu. Eli kanlı teröristler, Denizlili Mehmetçikler Ahmet Apak, Baki Umutlu, Ercan Çobanoğlu, Hüseyin Çelik, Mehmet Öztürk, Mustafa Koçanoğlu ve Şeref Tay’ı şehit etmişti.

DİĞER İLLERİN ŞEHİTLERİ

Yaşları 21 ile 26 arasında değişen ve diğer illerden olan 26 şehidin ismi de şöyle:

Abdullah Kara-Antalya, Adem Zongur-Kırıkkale, Ahmet Aran-Manisa, Ali Arar-Konya, Aydın Kuzey-Çanakkale, Birol İrfan Askar-Afyonkarahisar, Cavit Yaman-Samsun, Erkan Kaçan-Konya, Hasan Gültutan-Hatay, Haydar Aslan-Trabzon, Hikmet Özdemir-Malatya, Hilmi Şahin-Konya, İbrahim Erten-Konya, İlyas Uyar-Konya, Mehmet Tura-Adana, Mevlüt Özkan-Konya, Murat Elibol-Çanakkale, Murat Menteş-Bolu, Musa Sarıgöz-Osmaniye, Mustafa Yılmaz-Konya, Nihat Odabaşı-Kastamonu, Ramazan Akkaya-Kastamonu, Selahattin Aysan-Isparta, Şenol Cansız-Samsun, Uğur Bozacı-İstanbul, Ünal Kalafat-İstanbul.