Denizli Bilim Merkezi açıldı – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizli Bilim Merkezi açıldı

Denizli Bilim Merkezi açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Mart 2024 Salı - 14:40Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı - 14:40
Denizli Bilim Merkezi açıldı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın imzaladığı protokolün ardından hayata geçirilen Denizli Bilim Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. “Denizli Bilim Merkezi ile Denizlimizin ve Ege Bölgemizin bilim yolculuğunda yeni bir sayfa açıyoruz” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Robotik ve Kodlama Atölyesinde Cezeri isimli robotun oynadığı zeybek sürprizi ile karşılaştı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK) destekli Ege Bölgesi'nin ilk merkezini törenle açtı. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Denizli milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin ve Nilgün Ök, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, PAÜ Rektörü Ahmet Kutluhan, AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

    

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, törende yaptığı konuşmada, çok arzu ettikleri bir projeyi TÜBİTAK ile birlikte gerçekleştirmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, projeye emek veren herkese teşekkür etti.

ZOLAN: BİLİM OLMAZSA OLMAZIMIZ

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'ni inşa ederken tesisin bilim, sanat ve kültürün merkezi olması için yola çıktıklarını anlatan Başkan Zolan,“Bilim olmazsa olmazımız, gençlerimiz burada geleceğimizi inşa etsinler, burası bilimin de merkezi olsun arzusuyla bilim merkezimize kavuşuyoruz” dedi.

Bugünün İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıldönümünü hatırlatarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy ile tüm şehitleri rahmet ve minnetle anan Zolan, sözlerine şöyle devam etti:

“İstikbalimizin devam etmesi, daha da başarılı olmamız ve dünya milletleriyle yarışabilmek için gençlerimizin geleceğe hazırlanması gerekiyor. Sizlerin desteğiyle gençlerimiz daha da güçlü ve nitelikli olacak. Hem kendi öz değerlerini koruyup, hem de bilim, teknoloji ve gelecekle buluşacak. Denizli Bilim Merkezimiz hayırlı ve uğurlu olsun.”

MANDAL: EGE'NİN İLK BİLİM MERKEZİ

TÜBİTAK Başkanı Prof Dr. Hasan Mandal ise, Türkiye’nin 11’inci Ege’nin ise ilk bilim merkezini açtıklarını belirterek, “Matematik, temel bilimler, tasarım, üretim, robotik, kodlama, havacılık, uzay ve okul öncesi çocuklarımız için keşif atölyemizaynı zamanda da sergiler ve sergileri planlarken de yine temel bilimler, doğa bilimleri, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji gibi diğer merkezlerimizden farklı atölyelerimiz ilke kez burada yer alıyor. Bu tesisin açılmasında emek veren başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Valimize, milletvekillerimize ve Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KACIR: ARZUMUZ, GAYRETİMİZ GENÇLERİMİZİ BİLİMLE TANIŞTIRMAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise, Türkiye’nin 11. Ege’nin ilk ve tek bilim merkezini Denizli’de hizmete sunuyor olmanın heyecanını yaşadıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bilim Merkezi ile Denizlimizin ve Ege Bölgemizin bilim yolculuğunda yeni bir sayfa açıyoruz. 6 farklı atölye ile doğa ve iklim, temel bilimler ve yenilenebilir enerji temalarında sergileri barındıran bilim merkezimiz, öğrencilerimize interaktif bir öğrenme deneyimi sunacak. Gençlerimiz edindikleri teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme ve kendi projelerini geliştirme imkanı elde edecek. Mars'a yolculuk ve Mars'ta yaşam ile ilgili bilgiler edinecekleri sergiyi de Denizli Bilim Merkezimizde ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından Bilim Merkezi bünyesinde kurulan planetaryum ile da gençlerimize gökyüzünü ve uzayın derinliklerini keşfetme fırsatı sunuyoruz. Arzumuz, gayemiz, gayretimiz gençlerimizi bilimle tanıştırmak. Bu eserin hayata geçmesinde ve gençlerimize kazandırılmasında öncülük eden değerli Belediye Başkanımız Osman Zolan beyefendiye ve emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

ROBOT CEZERİ SÜRPRİZİ

Konuşmanın ardından Denizli Bilim Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Bakan Kacır, Başkan Zolan ve beraberindekiler astronot kıyafeti giymiş çocuklarla “Mars’la Yüzleşme” adlı sergiyi gezdi. Astronotların Mars’ta uzayın derinliklerinde karşılaşacağı zorlukların deneyimlendiği sergi renkli görüntülere sahne oldu.

Denizli Bilim Merkezi atölyelerini de ziyaret ederek çocuklarla sohbet eden protokol, Robotik ve Kodlama Atölyesi’nde, Cezeri sürprizi ile karşılaştı. Yöreye özgü zeybek oyunu oynayan Robot Cezeri, “Osman Zolan kim?” sorusuna ise “Denizli Büyükşehir Belediyesinin güler yüzü, her zaman hizmet için koşan belediye başkanımız” yanıtını verdi.

Atölyelerde çocuklarla bir süre sohbet edip başarılar dileyen Bakan Kacır,Başkan Zolan ve beraberindekiler, daha sonra planetaryumda uzayın derinliklerini izleyen çocuklarla bir araya geldi, bir süre sohbet etti.

DENİZLİ BİLİM MERKEZİ

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin 2. katında bulunan Denizli Bilim Merkezi’nde sergi salonları ile temel bilimler atölyesi, tasarım ve üretim atölyesi, havacılık ve uzay teknolojileri atölyesi, robotik ve kodlama atölyesi, matematik atölyesi ve keşif atölyesi bulunuyor.

Planetaryumun da yer aldığı Bilim Merkezi’nde “Mars’la Yüzleşme”sergisi ziyarete açılırken, doğa ve iklim, yenilenebilir enerji ve temel bilimler temalı sergilerin de Denizlililerle kısa sürede buluşacağı belirtildi.