DBB’nin sertifikalı tohumlarını eken çiftçiler hasat yapıyor – D20Haber
24.09.2023, Pazar
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. DBB’nin sertifikalı tohumlarını eken çiftçiler hasat...

DBB’nin sertifikalı tohumlarını eken çiftçiler hasat yapıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Temmuz 2023 Cumartesi - 14:13Güncelleme: 29 Temmuz 2023 Cumartesi - 14:13
DBB’nin sertifikalı tohumlarını eken çiftçiler hasat yapıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesinin (DBB) destekleriyle sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumlarını toprakla buluşturan çiftçiler, bugünlerde hasat yoğunluğu yaşıyor.

DBB’nin destekleriyle bu yıl il genelinde 4 bin 892 çiftçiye bin 525 ton sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumu dağıtıldı. Başak veren ürünlerde sıra hasada geldi. DBB Başkanı Osman Zolan, Tavas’ın Altınova Mahallesi’nde Nevzat Kana’ya ait buğday tarlasında yapılan hasada katıldı. Zolan’a Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer ve beraberindekiler eşlik etti.

Biçerdöverle hasat yapan Zolan, burada yaptığı açıklamada, göreve geldikleri ilk günden bu yana yollar, köprülü kavşaklar, altyapı, içme suyu hatları, parklar,kültür merkezleri, spor tesisleri gibi şehrin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için gayret etmeyi sürdürdüklerini söyledi.

“KIRSALA YÖNELİK DESTEK PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLDİ”

Denizli’nin büyükşehir olmasının ardından kanunun verdiği yetkiyle çiftçi ve üreticilere de destek olduklarını ve bugüne kadar kırsala yönelik 50’nin üzerinde destek projesi hayata geçirdiklerini belirten Zolan, “Bu projelerle her bir çiftçimize dokunmaya, onların daha fazla ve kaliteli üretmesine ve sonuçta daha fazla kazanmasına destek olmaya çalıştık” dedi.

“SERTİFİKALI TOHUM DESTEĞİ SAĞLADIK”

Buğdayın temel gıda maddesi olduğunu vurgulayan Zolan, “Bu ürünün yokluğu birçok sıkıntıya sebep verebiliyor. İşte bugün tahıl koridorunun kurulması ile ilgili dünya Türkiye’nin gözünün içine bakıyor. Kendi tahılımızı yeteri kadar üretmemiz gerekiyor. Bunun için Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokolleçiftçilerimize kalite ve üretimi daha da artıracak sertifikalı buğday tohumu desteği verdik” diye konuştu.

“KALİTELİ, BOL ÜRÜN ELDE EDİLECEK”

Yüzde 50 hibe ile verdikleri tohumları toprakla buluşturarak ülkeye kattıkları katma değer için tüm çiftçilere teşekkür eden Başkan Zolan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Desteklerimiz devam edecek ve el birliğiyle şehrimizi, ülkemizi daha ileriye, daha güzele götüreceğiz. Bugün hasat zamanı. Biliyorsunuz hasat çok kıymetlidir. Bağda izin olsun, üzüm yemeye yüzün olsun, derler. Bizim çok şükür bu tarlada izimiz vardı, desteğimiz vardı. Hasada gelerek bu güzelliği yaşıyoruz. Ürünün kalitesine baktığımızda ise insanlarımızın yüzünün güldüğünü görüyoruz ve onlardan daha da mutlu oluyoruz. İnşallah daha kaliteli ve fazla üretim için çiftçilerimize desteklerimiz devam edecek. Sertifikalı tohumlarımız hasatlarla çoğalacak, şehrimizde kaliteli, verimli ve bol ürün elde edilmesinin mutluluğunu hep beraber yaşayacağız. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum, hasadımız bereketli olsun.”

4 BİN 892 ÇİFTÇİYE 1.525 TON SERTİFİKALI TOHUM

DBB ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile 19 ilçede buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi olmak üzere üreticilere bin 525 ton sertifikalı tohum desteği verilmişti. Dönüm başına 20 kilogram sertifikalı tohum desteği alan Denizli genelindeki 4 bin 892 çiftçi, 1.525 ton sertifikalı buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi tohumunu 8 bin 75 hektar alanda toprakla buluşturmuştu.

Haber etiketleri