DBB’den emeklilere ve doğum yapan kadınlara yardım – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. DBB’den emeklilere ve doğum yapan kadınlara...

DBB’den emeklilere ve doğum yapan kadınlara yardım

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Mayıs 2024 Salı - 15:56Güncelleme: 14 Mayıs 2024 Salı - 18:09
DBB’den emeklilere ve doğum yapan kadınlara yardım

Denizli Büyükşehir Belediyesi (DBB), aylık geliri 10 bin liranın altında olan emekliler ile doğum yapan kadınlara yardım yapacak. Yardım miktarı emekliler için 5 bin, doğum yapan kadınlar için 4 bin lira olarak belirlendi. AK Parti Grubu'nun yardımın tüm emeklileri kapsaması önergesi ise reddedildi.

Emekliler ile doğum yapan kadınlara yardım yapılmasına ilişkin CHP Grubu’nun bir önceki meclis toplantısında verdiği önergeyle ilgili Plan ve Bütçe ile Hukuk İşleri komisyonlarının ortak raporu mecliste görüşüldü.

Komisyonda görev alan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Değirmenci, yardımın tüm emeklileri kapsaması gerektiğini, yardımın bir kez değil Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki kez yapılmasını istediklerini, bu nedenle şerh düştüklerini söyledi.

Değirmenci, doğum yapanlara da gelir ayrımı olmadan yardımda bulunmasını talep ettiklerini de belirtti.

ÇAVUŞOĞLU: BÜTÇENİN GETİRDİĞİ TABLO BUDUR

Değirmenci’nin eleştirilerine yanıtlayan Çavuşoğlu, “Bizim gönlümüzden geçiyordu ki tüm Denizli halkına refah seviyesine ulaştıracak bir yardım yapalım. Denizli’de 250 bin dolayında emekli var. Amacımız sosyal yardım ve dengedir. Yardımı ihtiyaç sahiplerinden başlamak üzere bütün Denizli’ye yayılması isteriz. Teşekkür ederiz, seçim vaatlerimizi iyi takip etmişsiniz ama bir kısmını eksik takip etmişsiniz. Tek maaş ve evi kira olması asli şartlardandı. Onun ötesindeki şartlar da almış olduğumuz bütçenin bizi getirdiği son durumdaki tablodur. Ayrıca her doğum yapan kardeşimize yardım yapalım, gönlümüzden geçen budur. Bu yardımların asli amacı sosyal dengeyi, insanlar arasındaki ayrışmayı bir nebze olsun azaltmak. En azından bir başlangıç yaptık” dedi.

Haberin DevamıReklam
Konuşmaların ardından emeklilere 5 bin lira, doğum yapan kadınlara 4 bin lira yardım yapılması oy çokluğuyla kabul edildi.

YARDIMDAN KİM, NASIL YARARLANACAK?

Yapılacak 5 bin lira yardımdan yararlanacak emeklilerden; 1 Nisan 2024 tarihinden 6 ay öncesinde Denizli il sınırları içinde kesintisiz ikamet etmesi, en fazla 10 bin lira aylık geliri olması, kendisi ve eşi adına vergi mükellefiyeti bulunmaması, hanede yaşayan bireylerin tapu kaydının bulunmaması, kendisi ve eşi üzerinde binek araç, iş makinesi, traktör ve benzeri araç kaydı bulunmaması, var ise 2019 model altı en fazla bir araç kaydı olması, banka mevduat hesaplarında en fazla 100 bin lira bulunması, sosyal uyum yardımı almaması, 1 Nisan 2024 tarihi itibari ile 60 yaşından gün almış olması şartları istenecek.

Doğum yapan kadınlara yapılacak 4 bin lira yardımda ise; doğum tarihinden 6 ay öncesinde Denizli il sınırları içinde kesintisiz ikamet etmesi, hane gelirinin tek asgari ücret miktarını geçmemesi, kendisi ve eşi adına vergi mükellefiyeti bulunmaması, hanede yaşayan bireylerin tapu kaydının olmaması, banka mevduat hesaplarında en fazla 100 bin lira olması, sosyal uyum yardımı almaması ve 1 Nisan 2024 tarihinden sonra bebek sahibi olması şartları aranacak.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 38’inci maddesinin (n) bendi ile DBB Sosyal Yardım Esasları Yönetmeliğinin 5’inci maddesinin (d) fıkrası gereğince gerçekleşecek yardımlar, Horoz Kart’a yapılacak yüklemeler üzerinden olacak.