Zolan, Tavas’a gitti, hasada katılıp nohut yoldu – D20Haber
23.06.2024, Pazar
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan, Tavas’a gitti, hasada katılıp nohut...

Zolan, Tavas’a gitti, hasada katılıp nohut yoldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Ağustos 2023 Cumartesi - 10:14Güncelleme: 5 Ağustos 2023 Cumartesi - 10:15
Zolan, Tavas’a gitti, hasada katılıp nohut yoldu

Denizli’nin Tavas ilçesine giden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, hasada katılarak nohut yoldu. Çiftçilere yönelik tohum desteğinde bulunduklarını anımsatan Zolan, “Nohut tohumlarını çiftçilerimize vererek kuraklığa ve hastalıklara dayanıklı, kaliteli ve verimli ürün elde etmelerini amaçladık” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin tohum desteklemeleriyle, 17 ilçede 700 çiftçinin 7.600 dekar alanda toprakla buluşturduğu toplam 94 ton nohut hasat edilmeye başlandı. Tavas ilçesine giderek hasada katılan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a Tarım ve Orman İl Müdürü Vekili Şakir Çınar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer ve beraberindekiler eşlik etti.

İlçenin Çiftlikköy Mahallesi’ni ziyaret eden Zolan, Hüseyin Arzuman’ın tarlasında nohut hasadı yapan kadınlara kolaylıklar diledi. Hemşehrileriyle sohbet eden Zolan, daha sonra eldiven giyip kadınlarla birlikte bir süre nohut yoldu. Çiftçilerle hasat bereketinin mutluluğunu yaşadığını belirten Zolan, küçükken köyde nohut yolduğu günleri anımsayarak çocukluğunu yeniden yaşadığını söyledi.

“BİRÇOK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Denizli’de altyapı, üstyapı, yollar, köprüler, parklar, kültür merkezleri, spor alanları gibi birçok projeyi hayta geçirdiklerini kaydeden Zolan, “Büyükşehir ile birlikte kırsala da destek verebilme yetkimize ulaştık ve çiftçimizin, üreticimizin, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın yanında olduk. Amacımız insanlarımızın daha fazla ve kaliteli üretmesi, daha fazla gelir elde etmesi ve bunun sonucunda da yaşadığı yerde mutlu ve huzurlu olmasıdır” dedi.

“VERİMLİ ÜRÜN ELDE ETMELERİNİ AMAÇLADIK”

Haberin DevamıReklam
Şu ana kadar üreticilere yönelik 50’nin üzerinde proje gerçekleştirdiklerini ifade eden Zolan, söz konusu projelerden birinin de Denizli’de nohut üretiminin artırılmas olduğunu söyledi. Zolan, “Biliyorsunuz Denizli leblebinin başkenti. Ar-Ge ile elde edilmiş nohut tohumlarını çiftçilerimize vererek kuraklığa ve hastalıklara dayanıklı, kaliteli ve verimli ürün elde etmelerini amaçladık. Çiftçilerimiz tohumları tarlalarıyla buluşturdu, emek verdi, terini akıttı ve hasat gününe ulaştı. Bugün emeğin karşılığını alma günü. Hasat yapılırken bende çiftçilerimizin yanında olmak, yaptığımız projenin sonuçlarını görmek istedim” diye konuştu.

“EMEK İSTEYEN BİR İŞ”

Köyde dünyaya geldiğini ve çocukluğunun köyde geçtiğini anlatan Zolan, şöyle konuştu:

“Uzun süre tarımın içinde bulundum, köyde çiftçilikle iştigal ettik. En çok tütün yetiştirdik ve onun ötesinde nohut da ürettik. Birçok hasatta nohut yoldum. Güneşin altında nohut yolmanın ne kadar zor olduğunu bilirim. Tarla çok sertse hasat daha da zordur. Elimize eldiven veya çorap giyer nohutları öyle yolardık. Gerçekten çok zor ve emek isteyen bir iş. İnşallah insanlarımız üretimlerinden mutlu olur ve kazançlarını arttırır. Çocukluğumu, o anları tekrar yaşayabilmek adına bugün nohut tarlasına geldik. Buradaki hanım kardeşlerimizle birlikte karınca kararınca nohut yolmaya destek vermeye çalıştım. Allahım yollarını açık etsin, ürünleri bereketli olsun. Yaptığımız projenin olumlu sonuçlarını görmek bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Üreten insanlarımıza yönelik daha güzel projeler yapmayı arzu ediyoruz.”