08.03.2021, Pazartesi
2 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu

Danıştay’dan maden arama ihalesiyle ilgili Denizli’yi de ilgilendiren karar

Haber Merkezi - 19 Şubat 2021 Cuma - 10:10 Danıştay’dan maden arama ihalesiyle ilgili Denizli’yi de ilgilendiren karar

Danıştay 13. Dairesi, tepkiyle karşılanan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde 766 adet maden sahasını aynı anda ihaleye çıkarılmasına karşı açılan davanın reddi kararını bozdu.

A- A+

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Türkiye genelinde 68 ilde toplam 766 yeni maden sahasının arama ve işletmeleri için geçen yıl ihaleye çıkmıştı. Maden sahalarının toplamı 892 bin 814 hektarı buluyor. Sahaların içinde sit alanı da vardı. Çevreciler bazı sahaların tarım alanları, ormanlar, antik kent veya doğal yaşam alanlarına çok yakın mesafede olduğuna dikkat çekmişti. Çok sayıda çevre derneği ve bölge sakini 766 adet maden ihalesinin ilanının iptali için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne karşı dava açmıştı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Ankara İdare Mahkemesi davayı incelenmeksizin reddine karar verdi. Bölge sakinlerinin avukatı İsmail Hakkı Atal davayı Danıştay’a taşıdı. Davayı inceleyen Danıştay 13. Dairesi alt mahkemenin davanın reddi kararını bölge sakinlerinin lehine bozdu.

Avukat İsmail Hakkı Atal, davayla ilgili açıklamasında, iklim krizi çağında olduğumuzu belirterek, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Madencilik faaliyetlerinin en önemli nedenlerden birini oluşturduğu coronavirüs salgını bu sürecin hem sebebi hem de sonucu olarak diğer değişkenlerle birbirini besleyen bir döngü içindedir. Türkiye ve bütün ülkelerin bu süreci analiz edebilecek, çözüm ve uyum politikaları geliştirebilecek, bu doğrultuda planlama yapabilecek kamu idarecilerine ihtiyacı vardır, ancak MAPEG gibi kamu kurumlarının maalesef iklim krizi ve coronavirüs salgınlarının sebeplerini ve sonuçlarını analiz edebilecek, çözüm ve uyum politikaları geliştirebilecek yeterlilikleri ve donanımları bulunmamakta. Madencilik ve enerji sektörü gibi alanları planlaması gereken MAPEG ve EPDK gibi kurumların başına planlama ve analiz yapabilecek donanıma sahip bürokratlar getirilmelidir.”

DENİZLİ’DE 12 SAHADA ARAMA YAPILACAKTI

Söz konusu ihaleyle Tavas’ta 7, Çal’da 2, Buldan, Çameli ve Kale’de birer sahada altın başta olmak üzere 100 çeşit maden araması yapılacaktı. İhaleye açılan alanlar arasında en dikkat çeken yer, Buldan’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “kesin korunacak hassas alan” ilan edilen doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü’nün çevresi olmuştu. Maden araması yapılacak bölge, Süleymanlı ve Kovanoluk mahalleleri arasında kalan yer alıyordu.