02.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Çivril’de saniyede 25 l/sn debiye sahip...

Çivril’de saniyede 25 l/sn debiye sahip su kaynağı bulundu

Haber Merkezi - 19 Nisan 2021 Pazartesi - 11:11 Çivril’de saniyede 25 l/sn debiye sahip su kaynağı bulundu

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ tarafından yapılan sondaj çalışmasıyla, Çivril’in Tokça ve Bayat mahallelerine 25 litre/sn debili yeni içme suyu kaynağı kazandırıldı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü,  içme suyu ihtiyacını sağlamak için il genelinde başlattığı sondaj çalışmalarına devam ediyor. İçme suyu kaynaklarının debisinin azalmasına karşı alınan önlemler kapsamında bir süre önce, Çivril’in Tokça ve Bayat mahallelerinde sondaj çalışması başlatıldı. Çalışma sonunda Bayat Mahallesi’nde saniyede 25 litre debiye sahip yeni bir içme suyu kaynağına ulaşıldığı belirtildi. Açılan içme suyu sondaj kuyusundan alınan su numunesinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe göre analizlerinin yapılmasının ardından, bölgeye 1 adet elektrik trafosu, 1 adet içme suyu dalgıç pompa, 4 bin  metre içme suyu iletim hattı döşeme çalışmalarına başlandığı kaydedildi.

Haberin DevamıReklam

ZOLAN KURAKLIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Büyükşehir DESKİ ile beraber il genelinde yürüttükleri su yönetimini teknik, ekolojik, ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla ele aldıklarını ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Şehir merkezimizde bir zamanlar yüzde 60 olan kayıp kaçak su oranımız yaptığımız alt yapı yatırımlarımızla bugün sıfıra yakın bir hale geldi. Eğer bu alt yapı yatırımlarımızı yapmamış olsaydık bugün şehrimize düzenli su sağlamamız mümkün olmazdı, sürekli kesintiler yaşanırdı” dedi. Son zamanlarda yaşanan kuraklığa da dikkat çekerek susuzluğun önüne geçmek tedbir almaya devam ettiklerini belirten Zolan, “Suyumuzun 1 damlasının dahi kaybolmasına tahammülümüz yok. Gelecek nesillerimize altyapısı tamamlanmış, daha yaşanabilir bir Denizli bırakmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.