18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir’den velilerle psikoloji sohbetleri

Büyükşehir’den velilerle psikoloji sohbetleri

Haber Merkezi - 9 Mart 2020 Pazartesi - 14:47 Büyükşehir’den velilerle psikoloji sohbetleri

Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezleri, velilere yönelik "Anne ve Babalar İçin Psikoloji Sohbetleri" adlı program düzenleniyor.

A- A+

Sosyal Etkinlik Merkezlerinde velilerine yönelik  gerçekleştirilecek “Anne ve Babalar İçin Psikoloji Sohbetleri”nin ilk programı Karaman Sosyal Etkinlik Merkezi’nde yapıldı. Psikolojik Danışman Yiğitcan Özkan tarafından yapılan psikoloji sohbetleri 4 ana başlıkta toplanan sunumda “İletişimin mucizevi anahtarı: Beden dili, Aktif ve yetkin ebeveyn tutumları, Ergene çözüm odaklı bakabilme ve Kariyer kararı verirken yapılması gerekenler” konu başlıkları altında velileri bilgilendiriyor.

Özkan, ebeveynlerin en önemli görevinin sevmek, diğer görevlerinin ise cesaretlendirmek, korumak ve rehberlik etmek olduğunu belirterek, “Rehberlik ederken cesaret ve sevgi aynı anda çalışmalı. Yani çocuklarınıza alan tanımalısınız. Ancak alan tanırken, müdahale veya otorite kurucu şekilde değil onu doğru yola sevk ederek yapmalısınız” dedi.

“BU ÇOCUKLAR SINAVA GİRECEK, NE OLACAK? KAYGISI”

Velilerin otoriteci bir yaklaşım sergileyerek, “Ben bilirim”, “Ben yaparım”, “Şöyle olması lazım”, “Ruşen amcanın oğlu 80 soruda 75 yapıyormuş sen de o kadar yapman lazım, bunun için 10 saat çalışman lazım” şeklinde söylemlerinin yanlış olduğunu kaydeden Özkan, “Bu sadece veliyi tatmin eder. Çünkü neden? Siz de kaygılısınız. Bu çocuklar sınava girecek ne olacak? Kaygılanıp ne kadar çok otoriteye devam ederseniz o aile, o çocuk o kadar baskılanacaktır” diye konuştu.

Denizli’nin 10 farklı mahallesinde hizmet veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezlerinde eğitim alan öğrencilerin velilerine yönelik düzenlenen program 26 Mart’a kadar sürecek.