23.10.2020, Cuma
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

Büyükşehir’den Tavas jandarmaya yeni bina

Haber Merkezi - 28 Temmuz 2017 Cuma - 17:37 Büyükşehir’den Tavas jandarmaya yeni bina

Denizli Büyükşehir Belediyesi, depreme dayanıksız olan 50 yıllık Tavas İlçe Jandarma Komutanlığına yeni bir karargah binası, Tavas ilçesine ise yeni bir meydan kazandıracak.

A- A+

Tavas’a yaptırılacak jandarma karargah binasının protokolü, valilikte düzenlenen törenle imzalandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve İl Jandarma Komutanlığı arasında protokol imzalandı. Törene Vali Hasan Karahan, kısa süre önce Antalya İl Jandarma Komutanlığına atanan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan katıldı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, törende yaptığı konuşmada, Denizli’de ilk defa böyle bir protokol yapıldığını belirterek, ihtiyacı karşılamayan ve eskiyen Tavas İlçe Jandarma Komutanlığı arsasının Denizli Büyükşehir Belediyesine geçeceğini onun yerine ise daha büyük ve nezih bir yerde Tavas İlçe Jandarma Komutanlığına yeni karargah binası yapacaklarını söyledi.

TAVAS YENİ BİR MEYDAN KAZANACAK

Denizli İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız’ın bu proje için bir yıldan fazladır gayret gösterdiğini belirten Başkan Zolan, “Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Protokol bugüne nasipmiş. Özellikle Denizli’den ayrılmadan önce emek veren komutanımıza bu imzayı attırmak istedik. Depreme dayanıksız ve eski Tavas İlçe Jandarma Komutanlığı binasını bulunduğu yerden yıkacağız ve orada ilçemize yeni bir meydan kazandıracağız. Jandarmamıza da güzel, nezih ve daha büyük bir yerde yeni bir bina yaparak teslim edeceğiz. Bunun protokolünü imzalamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bununla ilgili birkaç ilçemiz daha gündemimizde. Onlarla ilgili de belirli bir mesafe aldık. İnşallah sonlandığında daha geniş alanlarda daha kullanışlı binalarla ilgili proje yapacağız” dedi.

“OSMANLI-SELÇUKLU MİMARİSİNİN İZLERİNİ TAŞIYACAK”

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız ise, “Büyükşehir Belediyemiz, miadı dolmuş, içinde kalan kullanıcılara uygun olmayan şartlarda bulunan Tavas İlçe Jandarma Komutanlığı binası yerine, Muğla- Denizli yolu üzerinde anayola hakim bir noktada yeni Tavas İlçe Jandarma Komutanlığı binası yapacak. Herhangi bir bedel mukabilinde bulunmadan yapılacak bina Osmanlı-Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyacak. Yeni bina, bizim şu an teslim edeceğimiz eski ve depreme dayanıksız binadan çok daha kıymetli olacak. En ufak bir eksik-fazla düşüncesi içerisine girmeden bize böyle yeni bir bina yapacak olması sebebi ile Sayın Başkanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir'den Tavas jandarmaya yeni bina

“DENİZLİ’NİN HUZURU VE GÜVENİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Vali Hasan Karahan da, jandarma eski binasının bulunduğu arsanın Büyükşehir Belediyesi’ne verileceğini ifade ederek, “Daha uygun bir yerde belediyemizin jandarmamıza güzel bir bina kazandırmasıyla, iki tarafında kazandığı ve neticede Denizlimizin kazanacağı bir binaya kavuşacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepimiz Denizli’nin huzuru ve güveni için çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz bu konuda yapıcı ve destekleyici her türlü talebimizi karşılıyor. Teşekkür ediyoruz. Halkımızın huzur içinde yaşamalarını temenni ederek, hayırlı olsun diyoruz” dedi.

PROTOKOL NELERİ KAPSIYOR?

İmzalanan protokol ile Tavas İlçe Jandarma Komutanlığının Samanlık Mahallesi’nde bulunan 2.798 metrekarelik arsası Büyükşehir Belediyesi’ne devredilirken, aynı mahallede 5.000 metrekarelik alana Büyükşehir Belediyesi tarafından Tavas İlçe Jandarma Komutanlığı’na hizmet binası, kolaylık tesisleri, ihata duvarı, tel örgü, nizam karakolu, 4 adet nöbetçi kulübesi, nizamiye takı, 15 araçlık kapalı garaj, eğitim alanı, 2 adet personel kameriyesi ile bina ve çevre güvenlik kamera sistemlerini içinde barındıracak modern bir karargah yapılacak.