04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden Serinhisar’a flake yem üretim tesisi

Büyükşehirden Serinhisar’a flake yem üretim tesisi

Haber Merkezi - 20 Eylül 2022 Salı - 12:30 Büyükşehirden Serinhisar’a flake yem üretim tesisi

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisince, Serinhisar ilçesinde flake yem üretim tesisi kurulması kararlaştırıldı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin eylül ayı olağan toplantısı Osman Zolan başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemin 48’inci maddesinde yer alan Denizli’de büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerin, yem girdi maliyetlerinin azaltılması için arpa, buğday ve mısır gibi tarım ürünlerini yüksek verimlilikte yeme dönüştürmelerini sağlayacak “flake yem üretim tesisi makine ve ekipmanı” desteği verilmesi konusu görüşüldü.

SERİNHİSAR’DA KURULACAK

Meclisin oy birliğiyle aldığı karar doğrultusunda, Serinhisar ilçesindeki Denizli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde flake yem üretim tesisi kurulacağı kaydedildi. Tesisten kent genelindeki tüm üreticilerin faydalanabileceği belirtildi.

“TÜM ÜRETİCİLERİN KULLANIMINA SUNULACAK”

Haberin DevamıReklam

Flake yem üretim tesisinin üreticilerin önemli bir ihtiyacı olduğunu ve kendilerine bu talebi ilettiklerinde hemen harekete geçtiklerini söyleyen Zolan, üretim makine ve ekipmanlarını Denizli Büyükşehir Belediyesinin alarak kentteki tüm üreticilerin kullanımına sunacaklarını dile getirdi. Zolan, arpa, mısır ve buğday gibi ürünlerin işlenmeden hayvanlara verilmesinin bazı olumsuzluklara neden olduğunu, hayvanlara verilen bu gibi ürünlerin flake üretim tesisinde işlenerek çok daha verimli hale getirileceğini aktardı.

“VERİMLİLİĞİ ARTTIRACAK”

Söz konusu üretim işleminin yem maliyetini azaltıp hem de verimliliği artıracağını vurgulayan Zolan, “Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Denizli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğimize, Denizli Tarım İl Müdürlüğümüze hayırlı olsun” dedi.

FLAKE YEM NEDİR?

Flake yem, mısır ve arpa gibi tahılların buharla yumuşatılarak vals topları arasından geçirilip ezilmesiyle elde edilir.Bu sayede tahılın yüzey alanı artar ve içerisinde bulunan nişasta jelatinize edilerek sindirilebilirliği kolaylaşır. Sindirilebilirliğin artması yemden alınan enerji miktarını da arttırdığından süt ineklerinde verim de artmaktadır.