01.07.2022, Cuma
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir’den Miryokefalon Zaferi kitabı

Büyükşehir’den Miryokefalon Zaferi kitabı

Haber Merkezi - 18 Eylül 2020 Cuma - 12:54 Büyükşehir’den Miryokefalon Zaferi kitabı

Denizli Büyükşehir Belediyesince, Anadolu’nun kesin olarak Türk yurdu olmasını sağlayan Miryokefalon Savaşı’nın 844. yıldönümünde “Çivril Tarihi ve Miryokefalon Zaferi” adlı kültür yayını, düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

A- A+

Anadolu Selçuklu Devleti ve Bizans İmparatorluğu arasında 17 Eylül 1176’da Denizli’nin Çivril ilçesinde yapılan ve Selçukluluların zaferi ile sonuçlanan Miryokefalon Savaşı’nın 844. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında “Çivril Tarihi ve Miryokefalon Zaferi” adlı eserin tanıtımın toplantısı gerçekleştirildi. Çamlık Mesireliği’nde düzenlenen programa Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Tok ile kitabın editör ve yazarı olan akademisyenler katıldı. Toplantı öncesi Zeki Akakça ve Nafiz Tok tarafından hazırlanan “Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı Çivril bölgesinde Türk izleri, savaş bölgesi, tarihi kalıntılar ve bugünkü görüntüler” adlı serginin açılışı yapıldı.

“KADİM KENT DENİZLİ”

Prof. Dr. Tok, Denizli’nin Türk tarihi açısından kadim bir kent olduğunu belirterek, şehrin çok önemli tarihi olaylara ev sahipliği yaptığını söyledi. Tok, konuşmasını şöyle sürdürdü: “4 yıldır yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde eserimizi ortaya çıkardık. Bu çalışmalarda bize destek olan Çivril Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğimize teşekkür ediyorum. Kitabın basımını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyemize ve Osman Zolan Başkanıma şükranlarımı iletmek istiyorum” dedi. Miryokefalon Zaferi’nin tarihsel geçmişini ve savaşın Çivril sınırları içerisinde gerçekleştirildiğini tespit ettiklerini anlatan Prof. Dr. Yusuf Kılıç ise “Bu tespitler ve bilgi birikiminden sonra arkadaşlarımla beraber sıra, bu durumu yazılı kaynak haline getirmek ve devlet büyüklerimiz ile ilgililere duyurmaya geldi. Şükür, Büyükşehir Belediyemizin büyük desteğiyle yaptığımız çalışmaları bir araya getirdik. Eserimiz ortaya çıktı. Önemli bir adım attık, elimizde bu savaşın bu topraklarda olduğuna dair sağlam delillerimiz var. Bunu hem Türk kamuoyuna hem de bilim alemine duyurmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“ŞANLI ZAFER: MİRYOKEFALON”

Gururlu olduklarını belirten Çivril Belediye Başkanı Vural, “İnşallah bu kitap geleceğimize ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bir eser olarak kalır. Miryokefalon ruhunu yaşatmış oluruz. Kitabın hazırlanmasında katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a teşekkür ederim” dedi. Türk milletinin şanlı tarihine sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydeden AK Parti Denizli İl Başkanı Filiz, “Miryokefalon Zaferi coğrafyamız için oldukça önemli. Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen başta hocalarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZE DÜŞEN BU EMANETE SAHİP ÇIKMAKTIR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’nin değerleri ile ilgili tüm eserleri kültür yayını olarak ücretsiz bir şekilde basıp vatandaşlarla buluşturduklarını anlattı. Bugüne kadar 171 eseri kültür yayını olarak kazandırdıklarını belirten Zolan, “Bugün 17 Eylül, Miryokefalon Zaferi’nin 844. yıldönümünde bu özel eseri sizlerle buluşturuyoruz. Miryokefalon çok büyük bir zaferdir. Bu zafer Anadolu’da kaldığımızı perçinlemiş ve mühürlemiştir. Bize düşen bu emanete sahip çıkmaktır” dedi. Denizli’de haçlı seferi zihniyetinin 1176’nın öncesinde 1148 Kazıkbeli Savaşı’nda da yaşandığını anlatan Başkan Zolan, “Ecdadımız yine o haçlı seferini darmadağın etmiştir. Bugüne kadar ülkemize yönelik bir çok saldırılar olmuştur. Yedi düvelin saldırdığı Kurtuluş Savaşı’nda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüz önderliğinde yine zafere ulaşılmıştır. Bugün yine ülkemiz üzerine saldırılar, hakkını elden alma gayretleri vardır, ancak bunlar beyhudedir” şeklinde konuştu.

Haberin DevamıReklam

“SAVAŞIN YAŞANDIĞI YER DENİZLİ’NİN ÇİVRİL İLÇESİDİR”

Eserin gelecek nesillere ulaşacağına dikkati çeken Zolan şunları söyledi: “Tarih yazılmıştır ve bu zafer kazanılmıştır. Kazanılan yer de bellidir ve akademisyenlerimiz bir çok dayanaklarla bunu ortaya koymuştur. Savaşın yaşandığı yer Denizli’nin Çivril ilçesidir. Tarihi olduğu gibi kabul etmek, tarihe saygı göstermek gerekir. Ecdadımızın hatırasına sahip çıkmak anlamında araştırmaların yapılaması noktasında destek olduk. Hocalarımız gayret verdiler ve bu yayın ortaya çıktı. Gerçekten her kelimesi çok çok özel bir yayındır. Ben tekrar hocalarımıza, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.Bu bize mirastır, bir emanettir. Bu bilinçle hareket edeceğiz, Allah’ım bizleri utandırmasın ama tekrar söylüyorum tarih yazılmıştır zafer kazanılmıştır. Yeri de hocalarımız tarafından net bir şekilde Çivril olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bunu olduğu gibi kabul etmek gerekir, yakışanı da, güzel olanı da budur.”

 

“KİTAP BİLİMSEL BİR GERÇEKLİKLE HAZIRLANMIŞTIR”

AK Parti Grup Başkan Vekili Özkan, “Miryokefalon Zaferi kutlu olsun, şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bu topraklar için mücadele veren şanlı ecdadımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Zaferin 844. yıldönümünde savaşın nerede olduğu tartışılsa da üzerinde mutlak mutabakata vardığımız bir husus var. Miryokefalon aynen Malazgirt Savaşı, İstanbul’un Fethi, Kurtuluş Mücadelesi, Mohaç ve Mercidabuk gibi tarihin, coğrafyanın ve dünyanın sosyo kimlik yapısını değişmesine vesile olan önemli kilometre taşlarından birisidir. Bundan şüphe yok” dedi. Tarihi zaferin anlamı üzerine odaklanılması gerektiğini ifade eden Özkan, “Bilimsel verilere uygun bir şekilde savaşın yerinin tespit edilmesi üzerimize düşen vazifedir. İşte bugün Büyükşehir Belediye Başkanımızın gayretleri, akademisyenlerimizin alın terleri ile ortaya çıkan Miryokefalon Zaferi kitabı, bilim dünyasına sunulan muhteşem bir eserdir. Bu eser herkesin üzerinde mutabakata varacağı bilimsel bir gerçeklikle hazırlanmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

” ANADOLU’NUN TÜRK YURDU OLDUĞU TESCİLLENDİ”

Vali Ali Fuat Atik, kitabın bilimsel değeri olan, akademisyenlerin yoğun çalışması ile ortaya çıkan harika bir eser ortaya konduğunu belirterek, “Bu kitabın ortaya koyulması şehrimiz açısından çok önemlidir. Bu kitabı paylaştığımız zaman Miryokefalon Savaşı ülkemizde yaşayan herkes tarafından daha iyi anlaşılacaktır diye umut ediyorum. Bu sayede biz Türkiye olarak, devletimiz olarak neden bütün terör örgütlerinin ülkemize musallat edildiğini daha iyi anlayacağız. Biz bu topraklardan 1176 yılında koparılmaya, sökülmeye, atılmaya çalışıldık ama ecdadımız, atalarımız buna çok sert bir şekilde karşılık vererek Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu, bu topraklardan çıkarılıp atılamayacağını tescilledi. Bugün, 7 düvelin neden bir araya geldiğini ve Türkiye Cumhuriyetini hasım ilan ettiğini daha iyi anlıyoruz” dedi. Vali Atik, akademisyenlere ve kitabın basılmasına destek veren Zolan’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından “Çivril Tarihi ve Miryokefalon Zaferi” adlı eserin yazarları Prof. Dr. Yusuf Kılıç, Prof. Dr. Turgut Tok, Prof. Dr. Mithat Aydın, Prof. Dr. Hasan Kara, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Balık, Dr. Öğr. Üyesi Serkan Başol, Öğr. Gör. Elvan Eser ve araştırmacı Münir Sayhan’a plaket takdim edildi.