20.01.2022, Perşembe
-4 °C / 7 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir’den Mevlana’yı anma gecesi

Büyükşehir’den Mevlana’yı anma gecesi

Haber Merkezi - 15 Aralık 2021 Çarşamba - 11:38 Büyükşehir’den Mevlana’yı anma gecesi

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mevlana Celaleddin Rumi’nin vefatının 748. yıldönümü dolayısıyla 17 Aralık Cuma günü anma programı düzenlenecek.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nın gerçekleştireceği anma programı 17 Aralık Cuma günü akşamı saat 20:00’de Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Özay Gönlüm Salonu’nda yapılacak. Programda Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Tasavvuf Musikisi Korosu, güftesi Yunus Emre’ye ait olan ilahiler söyleyeceği, ayrıca Ali Sürücüoğlu ile Ahmet Sarıkaya’nın kasideler okuyacağı belirtildi. Tüm vatandaşların davetli olduğu gecede pandemi kurallarının uygulanacağına kaydedildi.

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ KİMDİR?

Mevlana Celaleddin Rumi, 30 Eylül 1207’de günümüzde Afganistan sınırları içerisinde yer alan Belh yöresinde doğmuştur. Asıl adı Muhammed Celaleddin olan Mevlana, dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve ‘alimlerin sultanı’ lakabıyla anılan Bahaeddin Veled’in oğludur. Mevlana, babası Bahaeddin Veled’in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya’ya gelen Seyyid Burhaneddin’in manevi terbiyesi altına girmiş ve 9 yıl ona hizmet etmiştir. Mevlana, “Gel ne olursan ol, gel” dizeleri ile insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Merhameti, karşılıksız ve sınırsız insan sevgisinin yanı sıra sonsuz hoşgörüsüyle tüm insanlığı kendisine hayran bırakmıştır. Mevlana, 17 Aralık 1273’te vefat etmiştir.

ZOLAN’DAN ANMA MESAJI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Mevlana’nın öğreti ve mesajlarıyla farklı kültür ve dinlere mensup insanların hoşgörü ve barış içinde yaşamalarına önemli katkılar sunduğunu ifade etti. Bugünün dünyasında her zamankinden daha fazla Mevlana felsefesine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak, sevgi ve hoşgörüyü temel alan evrensel mesajlarıyla gönülleri birleştiren büyük mutasavvıf Hz. Mevlana’yı gelecek nesillere anlatmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda düzenleyeceğimiz Şeb-i Arus’a tüm hemşehrilerimi davet ediyor, ilahi aşka adadığı 66 yıllık ömrü süresince insana ve hayata dair eserler bırakan Hz. Mevlana’yı rahmetle anıyorum” dedi.