28.05.2023, Pazar
16 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
d20haber.com
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir’den katledilen 83 Türk için anma...

Büyükşehir’den katledilen 83 Türk için anma programı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Nisan 2022 Pazar - 14:12Güncelleme: 4 Nisan 2022 Pazartesi - 13:26
Büyükşehir’den katledilen 83 Türk için anma programı

Denizli’nin Çivril ilçesinde, 2 Nisan 1921'de Yunan işgali sırasında katledilen 83 Türk vatandaşı için Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı’nda anma programı düzenlendi.

İlçesinin Cabar Mahallesi’nde düzenlenen anma programına Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Okur, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, MHP Denizli İl Başkanı Yusuf Garip, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Denizli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hamdi Helvacılar ile beraberindeki gaziler, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehitler için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ve anıta çelenk sunulmasının ardından başlayan programda konuşan Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, şehitliğin kazandırılmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür etti. Vural, “Bu şehitlik, Denizli’deki milli mücadele şehitlikleri içerisindeki en güzel ve en büyük şehitlik oldu. Bir milli şuur oluşturmak için Çivril’de her türlü etkinlik yapmaya devam ediyoruz” dedi.

“AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ”

Türk tarihinin şanlı zaferlerle dolu olduğunu dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını belirtti. Değirmenci, “Büyükşehir Belediyesi olarak şehit ve gazilerimize sahip çıkma yolunda çok önemli işler yapıyoruz. Şehitlerimizin aziz hatırasını ancak onların emanetlerine sahip çıkarak, daha çok çalışarak, ülkemizi en müreffeh ülkeler sıralamasında en üst seviyelere taşıyarak sahip çıkabiliriz. Bu vesileyle 83 Cabar şehidimizin şahsında Anadolu coğrafyasının her karışını kanlarıyla sulamış bütün şehitlerimizin aziz hatırası önünde bir kere daha saygıyla eğiliyoruz. Şehit olmak için yola çıkmış ancak şehitlik nasip olmamış bütün gazilerimize şükranla teşekkürlerimizi iletiyoruz” diye konuştu.

“BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR “

Haberin DevamıReklam
Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Okur da, Cabar’da katledilen şehitleri anmak için bir araya geldiklerini söyledi. Okur, konuşmasında, “Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Vatanımızın her karışı şehit kanlarıyla sulanmış ve onlar bu vatanı bize emanet etmiştir. Geçen yıl Büyükşehir Belediyemizin büyük katkılarıyla Denizlimize kazandırılmış bu abidemiz ve şehitliğimiz için başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan şahsında Büyükşehir Belediyemize ve emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“GURURLA ŞEHİTLERİMİZİ YÂD EDECEĞİZ “

Denizli Milletvekili Özkan, Çivril İlçesi, Cabar Mahallesi’nde yaşanılan katliamın unutulmaması için, emek veren herkese teşekkür ettiğini söyledi. Özkan, konuşmasında şunları söyledi:

“Bizler onurla, gururla şehitlerimizi yâd edeceğiz. Bu noktada sorumluluğu üzerine alan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a yürekten şükranlarımı sunuyorum. Cabarlı hemşehrilerimiz bugün emanetine sahip çıkıldığını en güzel şekilde görüyor. Bugüne dek görev yapan mülki amirlerimiz başta olmak üzere, ahirete intikal eden Cabar Muhtarımız Nuri Kaya Bey’i de rahmet ve şükranla yâd ediyorum ” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Cabar Milli Mücadele Şehitliği ve Anıtı’nda okunan Kur’an- ı Kerim tilaveti ve duaların ardından şehit mezarlarına çiçek bıraktı.