08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden karbon ayakizi hesaplama aracı

Büyükşehirden karbon ayakizi hesaplama aracı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Aralık 2022 Perşembe - 14:27Güncelleme: 15 Aralık 2022 Perşembe - 14:27
Büyükşehirden karbon ayakizi hesaplama aracı

Denizli Büyükşehir Belediyesince, vatandaşların bireysel olarak ulaşım, ısınma, beslenme ve enerji gibi tüketimlerinden kaynaklı karbon salımını hesaplayacağı dijital sistem www.denizli.bel.tr adresinde kullanıma sundu

İklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekleyen Denizli Büyükşehir Belediyesi, Karbon Ayak izi Hesaplama Aracı’nı www.denizli.bel.tr adresinde hizmete aldı. Bireylerin iklim değişikliğine olan etkilerini hesaplamak ve iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak için geliştirilen sistem ile ulaşım, ısınma, atık ve tüketilen gıdalar sonucu oluşan sera gazının çevreye verdiği zarar ölçülüyor. Belirli aralıklara yapılan ölçüm sonuçlarıyla vatandaşların karbondioksit (CO2) cinsinden tespit edilen bireysel sera gazı salınımlarını düşürmesi hedefleniyor.

SİSTEM ÖENERİLERDE BULUNUYOR

Karbon salınımının bireysel olarak azaltılmasını amaçlayan hesaplama modülü Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez 2018 yılında kullanıldı. Geçen zaman içerisinde dijital hesaplama sistemi geliştirilerek www.denizli.bel.tr adresinde bir kez daha yerini aldı. Evsel kaynaklı salımlar, ulaşım kaynaklı salımlar ve beslenme kaynaklı salımlar olmak üzere 3 ayrı başlık ile ele alınan hesaplama aracı, bireylere karbon ayak izlerini azaltma yönünde öneriler de sunuyor.

“SERA GAZI SALINIMINDA AZALMA YAŞADIK”

Haberin DevamıReklam

Geleceğe daha yaşanabilir bir kent bırakmak için gayret ettiklerini söyleyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kısa süre önce yayımlanan Denizli Sera Gazı Envanter Raporu’nda küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biri olan sera gazı salınımında yüzde 8 dolayında azalma yaşadıklarını hatırlattı.

“SALINIMI DÜŞÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Sera gazı salınımını düşürmeye devam edeceklerini kaydeden Zolan, karbon ayak izinin; üretim, tüketim, seyahat gibi her türlü yaşamsal faaliyet ve kullanılan ürünlerle ortaya çıkan sera gazının gezegende bıraktığı etki olduğunu ifade etti.

“ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMAK ELİMİZDE”

İklim değişikliğine karşı tüm insanlığın çözümün parçası olması gerektiğini dile getiren Zolan, “Karbon ayak izi hesaplama aracımız ile iklim değişikliği ile mücadeleye bireysel olarak katkı sunabiliriz. Bu sayede hem çevreye hem de iklime karşı duyarlı bireyler olabiliriz. Çünkü iklim değişikliği ile mücadele tek bir kurumun ya da kişinin üstesinden geleceği bir sorun değil. Tüm insanlığın çözümün bir parçası olması gerekiyor. Bu sebeple vatandaşlarımızı karbon ayak izini hesaplamaya, iklim değişikliğine karşı hep birlikte çözümün bir parçası olmaya davet ediyorum” dedi.