Büyükşehirden iki ilçedeki üreticilere zeytin fidanı desteği – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden iki ilçedeki üreticilere zeytin fidanı...

Büyükşehirden iki ilçedeki üreticilere zeytin fidanı desteği

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Mart 2024 Perşembe - 11:22Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe - 16:43
Büyükşehirden iki ilçedeki üreticilere zeytin fidanı desteği

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen Yeni Zeytin Bahçesi Projesi kapsamında, Merkezefendi ve Pamukkale ilçesindeki çiftçilere zeytin fidanı dağıtıldı.

Denizli Ticaret Borsası Hayvan Pazarı’nda düzenlenen programda, Merkezefendi ve Pamukkale ilçesindeki çiftçiler için zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, davetliler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

ZOLAN’A TEŞEKKÜR

Denizli Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Şehla Akpınar, projenin amacının atıl arazileri zeytin bahçelerine dönüştürerek ekonomiye katkı sağlayacak boyuta getirilmesi olduğunu belirterek, “Bu projeye ve bundan önceki onlarca projeye verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ÜRETEN İNSAN EN DEĞERLİ İNSANDIR”

Üretimin önemine vurgu yapan Zolan, “En az, tükettiğimiz kadar mümkünse daha fazlasını üretmek durumundayız. Üreten insan en değerli insandır. Ülkemizin daha ileri gitmesi ve kendi kendine yetebilmesi için tarımsal üretimin ayrı bir değeri, ayrı bir önemi vardır. Çünkü tarımsal faaliyetler olmadığı zaman hayatımızı devam ettirmemiz, gıdaya ulaşmamız mümkün değil” dedi.

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliğinde 50’nin üzerinde projeyle tarım ve hayvancılığı desteklediklerini anlatan Zolan, “Çiftçimizin daha kaliteli ve fazla üretmesi, daha fazla para kazanması ve yaptığı işten mutlu olması için birçok destek verdik. Geçen yıl 45 bin zeytin fidanı desteği vermiştik bu yıl ise 240 bin zeytin fidanını toprakla buluşturacağız inşallah” diye konuştu.

“600 YIL ÜRÜN VERECEK “

Zeytinin kadim bir ağaç olduğunu belirterek ömrünün 600 yıla kadar uzayabileceğini kaydeden Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir fidan düşünün 600 yıl ürün veriyor. İnşallah bu zeytinlerimiz 600 yıl boyunca ürün verecek. Zeytin üretimi anlamında Denizli’miz Türkiye'de 13’ncü sırada. Biz istiyoruz ki ilketapta ilk 10’a girelim. İnşallah 240 bin fidanla Denizli’deki zeytin ağacımızı yüzde 10 artıracağız. Ceviz fidanı desteğiyle Denizli bugün Türkiye’de ne fazla ceviz ağacı bulunan il konumuna geldi. Üreten insan bizim başımızın tacıdır. Benim nazarımda üreten insan en değerli, en güzel inandır. Üretimin yanında olmayı ilk görevimiz olarak görüyoruz.”

YENİ ZEYTİN BAHÇESİ PROJESİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 14 ilçede atıl kalmış eğimli ve kıraç tarım alanlarında zeytin bahçesi tesis edilerek zeytin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve üreticilere sertifikalı fidan kullanma alışkanlığının kazandırılması amacıyla 2024 yılında başlattığı Yeni Zeytin Bahçesi Projesi ile üreticilere 8.570 dekar alan için 240 bin adet sertifikalı zeytin fidanı dağıtacak. Yüzde 50 hibeli olarak yapılan proje kapsamında Merkezefendi ve Pamukkale ilçesindeki 354 üreticiye 29.100 adet zeytin fidanı desteği verilecek.