08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden 515 üreticiye silajlık mısır tohumu...

Büyükşehirden 515 üreticiye silajlık mısır tohumu desteği

Haber Merkezi - 30 Nisan 2022 Cumartesi - 09:55 Büyükşehirden 515 üreticiye silajlık mısır tohumu desteği

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün işbirliğinde hayata geçirilen Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamına, 3 ilçedeki 515 üreticiye toplam 9 ton silajlık mısır tohumu dağıtımı yapıldı.

A- A+

Üreticilerin desteklenmesi ve tarımda yüksek ürün veriminin elde edilebilmesi amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi hayta geçirildi.

Proje kapsamında Çameli, Beyağaç ve Kale ilçelerinde 4 bin dekar alanda üretim yapacak yaklaşık 515 üreticiye 9 ton silajlık mısır tohumu desteği verildi. Proje dahilinde ise Denizli Büyükşehir Belediyesi Çameli İlçe Otogarı’nda tohum dağıtım töreni düzenlendi. Törene Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, AK Parti Çameli İlçe Başkanı Cengiz Yılmaz, Denizli Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, çiftçiler ve davetliler katıldı.

“PROJE BİZE KATKI SAĞLAYACAK”

Geçen yıl Denizli’de bitkisel ve hayvansal üretimin verim ve kalitesinin arttığını söyleyen Üge, söz konusu destekle, çiftçilerin en ucuz şekilde hayvan yemi üretimi ve meralardaki ot verimliliğinin sağlanması amaçladıklarını ifade etti. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan da Çameli’de tarımın yanı sıra hayvancılığında yoğun olarak yapıldığını kaydetti. Zolan’ın kendilerine her zaman her konuda destek olduğunu dile getiren Arslan, “Yem fiyatlarını düşürebileceğimiz en büyük faktörlerden biri kaba yem üretimi. Kaba yem üreteceğimiz madde de bu silajlık mısır tohumu. Bu proje gerçekten bize çok büyük katkı sağlayacak. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SİLAJLIK MISIR KALİTEYİ YUKARI ÇIKARACAKTIR”

Haberin DevamıReklam

Denizli’nin 2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından kırsal kalkınma açısından da pek çok yatırım ve hizmet gerçekleştirdiklerini kaydetti. Çameli ilçesi ve Denizli genelinde çiftçilere yönelik yapılan çalışmaları anlatan Zolan, “Çiftçimizin neye ihtiyacı varsa onu gidermek için uğraşıyoruz. Çameli son 7-8 yılda hamdolsun çok mesafe aldı. Çameli bugün parmakla gösterilen ilçeler arasına girdi. Artık herkes Çameli’ne gelmek istiyor. Çameli’de hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı da unutmadık. Hayvancılığımız her geçen gün gelişiyor. Bu noktada birçok çalışmamız var. Bugün desteklediğimiz kaba yem diye tabir edilen silajlık mısır, hayvancılıkta verimlilik ve kaliteyi çok daha yukarıya çıkarabilecek bir üründür” diye konuştu.

“ÜRETİCİNİN HER ZAMAN YANINDA OLDUK”

İthal edilen yemle hayvancılığı sürdürülmesinin doğru olmadığını ifade eden Zolan sözlerine şöyle devam etti:

“Dışarıdan satın alacağımız yemle hayvancılığın sürdürülebilmesi ekonomik değil, doğru da değil. Bizim öncelikle kendi imkanlarımızla yemimizi sağlamamız lazım. Çameli’mizin yanında Beyağaç ve Kale ilçemizi kapsayan silajlık mısır tohumu dağıtım işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu bir başlangıç. Seneye geri dönüş ve talebe göre üreticilerimizi daha geniş şekilde desteklemeyi Allah’ım bizlere nasip etsin. İnşallah bu projemiz çiftçilerimize katkı sağlayacaktır. Çiftçilerimizin mutlu olması, bizleri de mutlu edecektir.Allah’ım bereketli eylesin. Bol ürün olsun. Biz üreticinin her zaman yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından çiftçilere silajlık mısır tohumları teslim edildi.