Büyükşehirden 4.892 çiftçiye hibe tohum desteği – D20Haber
19.04.2024, Cuma
11 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden 4.892 çiftçiye hibe tohum desteği

Büyükşehirden 4.892 çiftçiye hibe tohum desteği

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Kasım 2022 Salı - 10:40Güncelleme: 1 Kasım 2022 Salı - 10:57
Büyükşehirden 4.892 çiftçiye hibe tohum desteği

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle hayat geçirilen proje kapsamında, kent genelindeki 4 bin 892 çiftçiye bin 525 ton sertifikalı buğday, arpa ve yem bitkisi tohumu hibe edildi.

Kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesinin Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle hayat geçirdiği proje tamamlandı.

Proje kapsamında 19 ilçedeki 4 bin 892 çiftçiye buğday, arpa, tritikale ve yem bitkisi olmak üzere 1.525ton sertifikalı tohum desteği verildi. Dönüm başına 20 kilogram tohum desteği verilen çiftçiler Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

ÇİFTÇİLERDEN TEŞEKKÜR

Niyazi Aydın: Tohumlarımızı teslim aldık. Sağ olsunlar arabalarımıza kadar yüklemesini yaptılar. Çiftçiye desteklerinden dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

İbrahim Dündar: Başkanımız Osman Zolan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tohumları tohumluk yapacağız. Ekonomimize artış sağlamasını umuyoruz. Bu tohumlar 5’er dönüme yetecek, gelecek yıl 50’şer 60’ar dönüm tohumluk olarak üreteceğiz. Her yıl artacak. Tohumları dışarıdan alma şansımız yok. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu zor günümüzde bizim için can simidi oldu.

Adnan Alataş: Bu desteği verenlerden Allah razı olsun. Biz bu tohumu dışarıdan alsak 15 liradan aşağı alamayacaktık. Bunu ilk defa ekeceğiz. İnşallah verimi güzel olur ve ilerleyen yıllara destek olur.

GIDANIN ÖNEMİNE VURGU

Son dönemde dünyada gıda konusunun büyük önem kazandığına vurgu yapan Zolan, üretmenin çok kıymetli olduğunu söyledi. Denizlili üreticilerin ve çiftçilerin daha sağlıklı, verimli ve kaliteli üretim yapması, bunun sonucunda da daha çok kazanması için tüm imkanlarını seferber ettiklerini kaydeden Zolan, kırsala yönelik desteklerinin aratarak büyüdüğünü belirtti.

Tohum desteğinin kent ekonomisi ile birlikte ülke ekonomisine de katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Zolan, “İnşallah bu sertifikalı tohumlardan alınan ürünler gelecek seneye de tohum olarak kullanılabilecek. Ekim maliyeti düşecek çiftçimizin ürün kalitesi ve verimi daha da artacak. Büyükşehir olarak çiftçimizin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz. Projemizde bizi yalnız bırakmayan Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.