27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehirden 300 üreticiye yağlık ayçiçeği tohumu...

Büyükşehirden 300 üreticiye yağlık ayçiçeği tohumu desteği

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Nisan 2022 Cumartesi - 10:45Güncelleme: 9 Nisan 2022 Cumartesi - 10:45
Büyükşehirden 300 üreticiye yağlık ayçiçeği tohumu desteği

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle 7 ilçedeki 300 üreticiye yağlık ayçiçeği tohumu desteğinde bulunuldu. Projeyle 3 bin ton rekolte ve 36 milyon TL’lik gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Baklan Kültür Merkezi ve Sosyal Tesisi’nde düzenlenen programa Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, AK Parti Baklan İlçe Başkanı Mehmet Emin Giral, Denizli Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya,Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, çiftçiler ve davetliler katıldı.

 

300 ÇİFTÇİYE DESTEK

Tarımda yüksek ürün veriminin elde edilmesi amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün işbirliğinde başlayan proje ile Acıpayam, Baklan, Bozkurt, Çal, Çardak, Serinhisar ve Tavas’ta 10 bin dekar alanda üretim yapacak yaklaşık 300 üreticiye 4 bin 800 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu verildi.

36 MİLYON TL GELİR BEKLENİYOR

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Erkaya törende yaptığı konuşmada, yağ yapımında kullanılacak ayçiçek ekiminin yapılacağını belirterek, “Bu üretimden 3 bin ton rekolte bekliyoruz. Çiftçilerimizde bu üretimden 36 milyon lira gelir elde edecek. Projemizin hayata geçmesinde bizlere destek veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a teşekkür ediyorum” dedi.

“BAKLAN OVASI ZENGİN TOPRAKLARA SAHİP”

Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever de Baklan Ovası’nın çok zengin topraklara sahip olduğunu belirterek, Zolan’ın kendilerine her zaman destek olduğunu dile getirdi. Gülsever, “Osman Başkanımıza ne zaman gitsek bizi hep önceliği olarak değerlendirdi ve destek oldu. Baklan Sol Sahil Sulama Projesi’nin öncelikli olması için verdiği destek bütün çiftçilerimize can suyu oldu. Ayçiçek yağı projesi ile hem Baklan, hem de Denizli bu işin öncülüğünü yapacak. Bu işi sahiplendiğiniz ve bizlere destek olduğunuz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

“YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TALEBİ ÇOK FAZLA”

Denizli’nin 2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından merkez dahil 19 ilçenin sorunlarına çözüm yolunda çok önemli adımlar attıklarını anlatan Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesinin çiftçilere verdiği destekleri hatırlattı. Zolan, “Göreve geldiğimizde yollar, alt yapı, üst yapı, spor alanları, parklar gibi sayısız hizmet yaptık ama Büyükşehir olmamızla beraber tarımsal destekleme imkânlarına da sahip olduk. Bununla birlikte ise her zaman çiftçilerimizin yanında olduk” dedi. Küresel ısınmaya dikkat çekerek çiftçilerin ekeceği ürünleri belirlerken dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Zolan, “Sadece Denizli’de değil, ülkemiz ve dünyada artık iklimler değişiyor. Yağış dengeleri bozulmuş durumda ve dünya ısınıyor. Onun için suyu dikkatli kullanmak gerekiyor ve bu yağlık ayçiçeğisu kullanılmadığı takdirde bile yetişebilen bir ürün. Şu anda yağlık ayçiçeği talebi çok fazla, ülkemizin bu ihtiyacına inşallah bir nebzede biz katkı verebiliriz” diye konuştu.

“ÇOK SAYIDA PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Çiftçilere destek olmak adına çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çiftçilerimize destek olmak için birçok proje yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak üreticimizin, çiftçimizin her zaman yanında olmaya gayret ettik. Allah yolumuzu açık etsin. Üreticilerimize daha fazla destek vermeye hep birlikte devam edeceğiz. İnşallah hem ülkemiz hem şehrimiz, hem Baklanımız, hem diğer ilçelerimiz, hem de çiftçimiz bu işten karlı çıkacak. Hayırlı ve uğurlu olsun.”

Konuşmaların ardından Baklan ilçesinde üretim yapacak çiftçilere yağlık ayçiçeği tohumları teslim edildi.