Büyükşehir’den 25 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuk tesisi – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir’den 25 bin ton kapasiteli lisanslı...

Büyükşehir’den 25 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuk tesisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Şubat 2024 Salı - 11:42Güncelleme: 13 Şubat 2024 Salı - 11:42
Büyükşehir’den 25 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuk tesisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Ticaret Borsası (DTB) iş birliğiyle hayata geçirilen 25 bin ton kapasiteli Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi’nin, bu ay içerisinde hizmete alınması bekleniyor. Tesiste incelemede bulunan Başkan Osman Zolan, “Üretim kadar lisanslı depoculuk da önemli” dedi.

Cankurtaran mevkinde Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DTB tarafından kente kazandırılacak 25 bin ton kapasiteli Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi’nde sona gelindiği belirtildi. Tesiste incelemelerde bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a DTB Başkanı İbrahim Tefenlili ve beraberindekiler eşlik etti.

  

ZOLAN’DAN TESİSİN ÖNEMİNE VURGU

Tesisin önemli olduğuna vurgu yapan Zolan, “Artık çiftçilerimizin ürünleri burada depolanabilecek. Ürünlerin hem kalitesinde kayıp olmayacak hem de ürün sağlıklı bir şekilde korunacak. Tesis inşallah her türlü olumsuzluğun önüne geçecek” dedi.

“SERTİFİKA ÜZERİNDEN SATIŞ”

Tesiste depolanan ürününün sertifikasını alan çiftçilerin bu belge üzerinden satış yapabileceğini veya bankalardan çok çok düşük faizle ya da bazı faizsiz krediler de kullanma imkanına sahip olabileceğini anlatan Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hasat sonrası çiftçilerimizin ürünlerini koyacak yer olmuyor. Bundan dolayı çiftçimiz ürününü satmak zorunda hissediyor. Ürünün bol olduğu sezonda ise maalesef fiyatlar da aşağıya iniyor ve çiftçimiz zarar noktasında sıkıntılar çekiyor, düşük fiyatla ürününü satmak zorunda kalıyor. Lisanslı depoculuk ile çiftçimiz hem ürününü kalitesi bozulmadan koruyabilecek hem de istediği zaman elindeki sertifika üzerinden satış yapabilecek. Onun için bu tesis şehrimize, çiftçilerimizeçok büyük imkan olacak.”

BİR LİSANSLI DEPO DA ÇİVRİL İLÇESİNE

Bir lisanslı depoculuk tesisini de Çivril ilçesinde yaptıklarını kaydeden Zolan, şu ifadeleri kullandı:

“Çivril, Çal, Baklan ve Bekilli bölgemize hitap edecek lisanslı depoculuk inşaatımız da hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık 1,5 ay sonra da onun açılışını gerçekleştireceğiz. Bu tesisimiz de Tavas, Acıpayam, Kale, Beyağaç, Pamukkale ve Merkezefendiilçelerimize hitap edecek. İnşallah Şubat ayında buranın açılışını gerçekleştireceğiz. Güzel bir işibitirmenin mutluluğunu yaşayacağız. Üretim kadar kıymetli olan lisanslı depoculuk çok önemli. Gelecekte herhangi bir olumsuzluk olduğunda, başta buğday, mısır, nohut gibi ürünlerin elimizde bulunması, hayatın devam etmesi anlamında ülkemize güç verecektir. Hayırlı ve uğurlu olsun.”

DTB Başkanı İbrahim Tefenlili ise projenin kente, çiftçilere, üreticilere yıllarca hizmet vereceğini dile getirdi.

LİSANSLI DEPOCULUK NEDİR?

Depolamaya uygun nitelikteki hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin ve zeytinyağı gibi standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin standartları belirlenerek emniyetli ve sağlıklı koşullarda lisanslı depo işletmelerine ait depolarda depolanmasını ve bu ürünlerin ticaretinin yine bu işletmeler tarafından elektronik ortamda düzenlenen ürün senetleri vasıtasıyla yapılmasıdır. Türkiye’de lisanslı depo faaliyetlerini, 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu düzenlemektedir. Kanunun amacı tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, depolanması için yaygın bir sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak, ürünlerin sınıf ve derecelerinin yetkili sınıflandırıcılar tarafından saptanmasını sağlamak, tarım ürünleri lisanslı depo işleticilerinin kişiler arasında ayrım yapmaksızın tarım ürünlerini kabul etmelerini temin etmek, ürünlerin mülkiyetini temsil eden ve finansmanını, satışını ve teslimini sağlayan ürün senedi çıkartmak ve standartları belirlenmiş tarım ürünlerinin ticaretini geliştirmek üzere, tarım ürünleri lisanslı depoculuk sisteminin kuruluş, işleyiş ve denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.