27.02.2021, Cumartesi
6 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Büyükşehir’den 25 bin kitaplık e-kütüphane

Haber Merkezi - 22 Şubat 2021 Pazartesi - 13:52 Büyükşehir’den 25 bin kitaplık e-kütüphane

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nce, 25 bin 25 bin kitap kapasiteli dijital bir kütüphane kurulacağı açıklandı.

A- A+

Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşayan vatandaşları 25 bin kitap kapasiteli dijital kütüphaneyle buluşturmaya hazırlanıyor. Kültür yayınlar ve kitap fuarı düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, dijital kütüphane için ilk adımı attı. Çalışması başlatılan uygulama ile pandemi döneminde vatandaşların kitaba ulaşımını kolaylaştırmak için hayata geçirileceği belirtildi. Proje ile Denizli sınırları içerisinde yaşayan kişilerin mobil uygulama veya web arayüzünden 7 gün 24 saat larca yayınevinin toplamda 25.000 dijital kitabına istediği anda ulaşabileceği kaydedildi.

7/24 SAAT KESİNTİSİZ ULAŞIM

7 gün 24 saat kesintisiz ulaşılabilecek dijital kütüphanede Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan 175 kültür yayınının da yer alacağı aktarıldı. Aynı anda sınırsız sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilecek e-kütüphanenin yalnızca Denizli’de ikamet eden vatandaşlara özel olacağı ifade edildi. TC Kimlik numarası ve ad-soyadı ile ilk etapta 70 bin kişinin üye olabileceği dijital uygulama Denizli’de ikamet etmeyenleri kabul etmeyeceği belirtildi. Akıllı cihazlardan ve web arayüzünden girilecek uygulamada kişiye özel hesap, kitaplık oluşturma ve okumaya kaldığı yerden devam etme gibi özellikler bulunacağı, sürekli genişleyecek olan koleksiyona sahip olacak dijital kütüphanede arama özelliği de yer alacağı kaydedildi.

“HER ŞEYİN BAŞI OKUMAKLA BAŞLIYOR”

“Her şeyin başı okumakla başlıyor” diyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bunun için ise fırsatlar yaratılması ve seçeneklerin ortaya koyulması gerektiğini söyledi. Denizli Büyükşehir Belediyesinin bu kapsamda bugüne kadar yüzbinlerce vatandaşın katıldığı 3 kitap fuarı düzenlediğini hatırlatan Zolan, “Maalesef pandemi dolayısıyla 4. kitap fuarımızı yapamadık. Biz de vatandaşlarımızın özellikle pandemi döneminde kitaba ulaşımını daha da kolaylaştırmak için dijital bir kütüphane kırmaya karar verdik. Bu kütüphaneye Büyükşehir Belediyesi olarak kentimize kazandırdığımız Denizlimizdeki, yaşanmışlıkları, değerleri, tarihi anlatan birçok şair ve yazarımızın kaleme aldığı kültür yayınlarımızı da koyacağız” dedi.

“BİNLERCE KİTAP BİR TIK UZAĞINIZDA”

Dijital kütüphaneyle Denizlililerin, özellikle pandemi sürecinde evinde, işinde, yolda, sokakta, istediği her yerde e-kütüphaneye ulaşabileceğini vurgulayan Zolan, şunları kaydetti: “Binlerce kitabı halkımızın parmaklarının ucuna getireceğiz. Bizim kazancımız insanımızı kitapla buluşturmak ve okuma alışkanlığını artırmak olmaya devam edecek. Milli ve manevi değerlerine bağlı, okuyan, sorgulayan, araştıran bir gelecek için yatırım yapmaya devam ediyoruz. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun.”