20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir’den 2 büyük organizasyon

Büyükşehir’den 2 büyük organizasyon

Haber Merkezi - 4 Mayıs 2017 Perşembe - 17:01 Büyükşehir’den 2 büyük organizasyon

Denizli, 5-7 Mayıs tarihlerinde, biri uluslar arası olmak üzere iki organizasyona ev sahipliği yapacak. Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 4’üncüsü düzenlen Uluslararası Denizli Cam Bienali, bu sanatın yerli ve yabancı ustalarını Denizlililer ile buluşturacak. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin 26. olağan meclis toplantısı da Denizli’de yapılacak.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Denizli Cam Bienali, yarın (cuma) saat 10.00’da Denizli Valiliği karşısındaki eski Sümerbank binasında açılacak. Bu yıl “Dönüşüm” teması ile sanatseverlerle buluşacak bienale Amerika, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Türkiye’den sanatçılar katılacak. Bienal programında konferans, panel, canlı cam sanatı gösterileri ve cam sergileri yer alıyor.

Bienal, amatör ve profesyonel olarak cam sanatıyla ilgilenenlerin yanı sıra camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden, camla tanışmak isteyen 7’den 70’e herkese açık ve ücretsiz olacak. Ziyaretçiler, bienal süresince her gün 6 farklı sanatçının canlı cam gösterisini izleyebilecek, konferanslarla bilgilenip atölye çalışmalarına katılabilecek.

BAŞKANLAR, TEKNİK PERSONEL VE AKADEMİSYENLER KATILACAK

Denizli Büyükşehir Belediyesinin aynı tarihlerde ev sahipliği yapacağı bir diğer organizasyon ise, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 26. olağan meclis toplantısı olacak. Sağlıklı kentlerde jeotermal kaynakların kullanımı konusunun ele alınacağı toplantıya Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve birlik üyesi olan Türkiye’nin değişik kentlerinden 25 belediye başkanı ile yüzlerce teknik personel ve akademisyen katılacak.

Haberin DevamıReklam

3 AYRI OTURUM DÜZENLENECEK

“Sağlıklı Kentlerde Jeotermal Kaynakların Özellikleri ve Potansiyelleri”, “Sağlıkta Jeotermal Kullanımı ve Jeotermal Turizm” ve “Jeotermal Enerji ve Tarımsal Kullanımı” konuları olmak üzere 3 farklı oturumda yapılacak konferansta, araştırmalar ve öneriler, konunun uzmanları tarafından detayları ile anlatılacak.

Jeotermalin turizm, sağlık, enerji, ısınma ve tarımsal üretim amaçlı kullanımı ve Türkiye ekonomisine daha fazla katkısı konusunda neler yapılabileceği bilimsel araştırmalarla masaya yatırılacak. Bunun yanında konuklar Denizli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği çevresel, sosyal ve turizm yatırımlarını da inceleme fırsatı bulacak.

“DENİZLİ ULUSAL VE ULUSLARARASI ETKİNLİKLERİN MERKEZİ OLUYOR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 5, 6 ve 7 Mayıs tarihlerinde düzenleyecekleri 2 dev organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi. Denizli’de 3 gün boyunca cam sanatı ile turizm, sağlık, enerji ve tarımsal üretim gibi geniş bir yelpazeyi içinde barındıran jeotermalin konuşulacağını kaydeden Başkan Zolan, “Onlarca belediye başkanımız, üye belediyelerden gelecek yüzlerce teknik personel ve akademisyenlerimizle birlikte jeotermali konuşacağız. Bu zenginliğin ülkemiz ve şehirlerimiz için nasıl daha fazla getirisi olur bunları tartışacağız. Ben şimdiden her 2 organizasyonumuzun başarılı geçmesini diler, etkinliklerden çıkacak sonuçların Denizli’mize ve ülkemize güzellikler getirmesini temenni ederim” dedi.