11.07.2020, Cumartesi
24 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu

Büyükşehir’de hedef, sera gazı salımlarında yüzde 21 azaltım

Haber Merkezi - 13 Haziran 2019 Perşembe - 15:18 Büyükşehir’de hedef, sera gazı salımlarında yüzde 21 azaltım

Denizli Büyükşehir Belediyesinin, çevresel sorunların başında gelen iklim değişikliğine karşı 2 yıl önce başlattığı "İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver" projesiyle, 2030 yılı itibari ile Denizli’deki sera gazı salımlarında yüzde 21 azaltım hedefleniyor.

A- A+

İklim değişikliği konusunda gelecek yıllar için stratejiler planlaması ve tedbirler alınabilmesi için çalışmalar yürüten Denizli Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 yıl önce başlattığı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinatörlüğündeki “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında yer alan “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver Projesi” tamamlandı.

Düzenlenen Denizli İklim Değişikliği Eylem Planı Tanıtımı ve Proje Kapanış Programı’na Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, DESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmud Güngör, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aydın, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Uzmanı Ceyhan Çiçek, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Gazeteci Güven İslamoğlu, yurt içinden ve yurtdışından çok sayıda konuşmacı ve davetli katıldı.

PROJENİN TEKNİK ÖZETİ PAYLAŞILDI

Denizli Seragazı Envanteri ve İklim Eylem Planı ile ilgili açılış konuşması gerçekleştiren REC Türkiye Direktörü Sayman, planın küresel, ulusal, bölgesel ve yerel çabaların bir sonucu olarak hazırlandığına dikkat çekti. Sayman, “Başarılı bir süreç yürütüldü ve 10’a yakın çalıştay yapıldı. Liselerde, etüt salonlarında ve Pamukkale Üniversitesi’nde farkındalık etkinlikleri, anketler yapıldı. Bu kapanış toplantısı, yeni bir başlangıç. Umuyorum bundan sonraki süreçte bu eylem planının uygulanmasında Denizli bu konudaki hem öncülüğünü hem de iklim değişiklindeki hazırlığını arttırmış olur” diye konuştu. AB Başkanlığı Uzmanı Çiçek ise, projeyi destekleyen fonların varlığına dikkat çekerek, mali desteklemeler hakkında bilgi verdi.

7’DEN 70’E EĞİTİMLER VERİLDİ

Meclis Başkanvekili Değirmenci de, Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 2 yıldır sürdürdükleri çalışmayla, Denizli özelinde farkındalık oluşturduklarına belirterek, projenin amacına uygun bir şekilde ilerlediğini söyledi. Değirmenci, “Anaokuluna giden çocuklarımızdan başlamak kaydıyla ilköğretim, lise ve üniversiteye giden gençlerimiz dahil olmak üzere farkındalık eğitimlerinde bulunduk. Onların bulunduğu mekanlarda iklim hareketi nedir, iklim eylem planı nedir anlatmaya çalıştık. Denizlili vatandaşlarımızın gündelik hayatına yeni terimler kazandırdık. İklim hareketi, iklim eylem planı, karbon ayak izini hesaplama gibi… 5 bine yakın vatandaşımız anketlerimize katıldı” dedi.

YEŞİL VE ÇEVRECİ BİR KENT: DENİZLİ

Denizli Büyükşehir Belediyesinin pek çok konuda olduğu gibi iklim değişikliği eylem planı konusunda öenmli adımlar attığını vurgulayan Değirmenci, “Öncelikle Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden bir tanesiyiz ve en temiz şehir ödülü alan şehirlerden bir tanesiyiz. Yüzde 49’umuz ormanlarla kaplı. Her yıl binlerce ağacı toprakla buluşturuyoruz. Büyükşehir olduktan sonra şehrimizin tamamındaki atık suları arıtmak gibi bir hedef koyduk. İstiyoruz ki bir damla arıtılmamış su doğaya salınmasın. Katı atık tesislerimizle birlikte çöplerin vahşi depolanmasının önüne geçiyoruz. Bugün Denizli’de her evde insanlar geri dönüşümlü atıklarını mavi poşete, evsel atıklarını siyah poşete atıyor. Sadece Denizli’de değil bölgenin tıbbi atıklarını steril hale getiren sistemlerimiz var” şeklinde konuştu.

“SERA GAZI SALIMINDA YÜZDE 21 AZALTIM HEDEFLENİYOR”

Denizli İklim Eylem Planının önümüzdeki süreçte Denizli Büyükşehir Belediyesinin stratejik planında da yer alacağını ifade eden Değirmenci, “İklim eylem planını alıp dosyalayıp rafa kaldırmak gibi bir düşüncemiz yok. Nasıl bu süreci takip ettiysek inşallah bundan sonra da yine Büyükşehir Belediyemizin kamu kurum kuruluşlarımızın, STK’larımızın içerisinde olduğu bir iklim komisyonu oluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin 2030 yılında sera gazı salımında yüzde 21 gibi bir azaltım hedefi var. Bizim de iklim eylem planımızda 2030 yılı itibari ile Denizli’deki sera gazı salımlarında yüzde 21 azaltmayı hedefliyoruz” diye sözlerini noktaladı.

CNN Türk Yeşil Doğa Programcısı Gazeteci Güven İslamoğlu ise, İklim Değişikliği ile Mücadele adlı programıyla katılımcılara, ülkemizde ve dünyada yaşanan çevre sorunları ile iklim değişikliği konularının yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.